StoryEditor

Czy na eko-schematach skorzystają sadownicy?

16.07.2021., 11:39h

Według komisarza ds. rolnictwa, w poprzednich WPR faworyzowano duże gospodarstwa. Eko-schematy, wspierające ochronę klimatu i środowiska, mogą być szansą na dodatkowy dochód dla małych i średnich rolników. 

Według komisarza ds. rolnictwa, w poprzednich WPR faworyzowano duże gospodarstwa. Eko-schematy, wspierające ochronę klimatu i środowiska, mogą być szansą na dodatkowy dochód dla małych i średnich rolników. 

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uważa, że porozumienie w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) przybliża realizację jego celu, jakim jest zapewnienie większego wsparcia dla drobnych rolników. Jak podkreślił europoseł, wprowadzone nowe instrumenty - eko-schematy - tworzą idealne możliwości zwiększenia dochodów, zwłaszcza małych i średnich gospodarstw.

Dzięki wprowadzeniu eko-schematów, czyli praktyk rolniczych zwiększających ochronę środowiska i zazielenienie, wspierane byłoby na przykład rolnictwo precyzyjne, dobrostan zwierząt i gospodarstwa ekologiczne.

Komisarz zapewnił, że Komisja Europejska zwróci uwagę na krajowe plany strategiczne Wspólnej Polityki Rolnej pod względem promocji mniejszych rolników. Stwierdził, że w poprzednich WPR popełniono sporo błędów i duże gospodarstwa były uprzywilejowane; jego zobowiązanie leży po stronie każdego rolnika.

W ramach najnowszej WPR strategia „od pola do stołu” ma promować przetwórstwo żywności na miejscu, w mniejszych gospodarstwach. Może to skutecznie podnieść opłacalność produkcji.

Jednak realizacja tej strategii może znacząco się różnić z powodu zupełnie skrajnej sytuacji wyjściowej pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. Europa Środkowa, a w tym Polska, znajduje się daleko w tyle w rankingu ekologicznych struktur rolniczych. Najnowsze dane na ten temat znajdziesz tutaj. Liderem w tej kategorii pozostaje Austria – w całkowitej powierzchni gruntów ornych ziemia uprawiana ekologicznie stanowi więcej niż ćwierć. 

Według komisarza ds. rolnictwa, eko-schematy nie powinny stanowić żadnego problemu wobec zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zapytany o dopłaty bezpośrednie, Wojciechowski podtrzymuje stanowisko konieczności utrzymania programu dopłat i nie widzi prawdopodobieństwa wycofania się z niego na rzecz dopłat do działań środowiskowych.

al na podst. topagrar.com, euractiv.com

22. maj 2024 09:41