StoryEditor

Darowane jabłka bez VAT. Sadownik wygrał z fiskusem.

10.07.2020., 11:10h

Urząd skarbowy konsekwentnie upierał się, by opodatkować podatkiem VAT sadownika, który otrzymał unijne środki finansowe z tytułu wsparcia producentów owoców i warzyw, którzy zostali poszkodowani przez rosyjskie embargo. Sprawa miała swój finał przed Naczelnym Sądem Apelacyjnym, który oddalił skargę kasacyjną fiskusa. NSA uznał, że takie wsparcie nie powinno być opodatkowane VAT.

Sadownik jest właścicielem gospodarstwa i czynnym podatnikiem VAT. Zajmuje się głównie produkcją jabłek. Po nałożeniu kilka lat temu rosyjskiego embarga na owoce i warzywa z państw Unii Europejskiej, UE wprowadziła mechanizmy wsparcia finansowego dla ich producentów, z której on skorzystał za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego.

Warunkiem otrzymania dotacji było wycofanie owoców ze sprzedaży i skierowanie ich do bezpłatnej dystrybucji, co uczynił. Jabłka posortował, popakował i swoim transportem dowiózł do banków żywności. Po otrzymaniu dofinansowania zauważył, że naliczył i odprowadził z tego tytułu podatek VAT. Wkrótce pojawiły się u niego wątpliwości, czy od otrzymanej kwoty wsparcia zwiększa się podstawa opodatkowania na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Ostatecznie uznał, że nie powinien płacić daniny, a urząd skarbowy powinien mu ją zwrócić.

Fiskus był przeciwnego zdania. Argumentował, że dokonując dostawy owoców do banków żywności, sadownik dokonał bezpłatnej dostawy w rozumieniu VAT, za którą wynagrodzeniem jest dopłata przez UE za pośrednictwem ARR. Na tej podstawie uznał, że otrzymana pomoc finansowa za...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
21. lipiec 2024 18:50