StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie: wypłaty zaliczek na finiszu

19.11.2020., 11:20h

Resort rolnictwa poinformował, że na konta rolników wpłynęło już 10 mld zł tytułem zaliczek na dopłaty bezpośrednie i PROW. Oznacza to, że prawie wszyscy otrzymali należne pieniądze. Od 1 grudnia ARiMR rozpocznie realizację pozostałej części płatności. Na wypłatę ma czas do końca czerwca 2021 roku. 

Tegoroczna kampania wypłat zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i PROW dobiega końca. Choć ARiMR ma jeszcze dwa tygodnie na realizację przelewów do rolników, znakomita większość z nich ma już pieniądze na koncie. Z informacji ARiMR wynika bowiem, że do 12 listopada zaliczki otrzymało 1,11 mln osób z 1,3 mln ubiegających się o nie. Wtedy rolnikom przekazano 8,7 mld zł.

A wczoraj ministerstwo rolnictwa poinformowało, że przez miesiąc, od 16 października do 16 listopada ARiMR wypłaciła 10 mld zł tytułem zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz płatności w ramach PROW.

- Z tej kwoty ok. 9,2 mld zł stanowią zaliczki na dopłaty bezpośrednie – poinformował dziś resort rolnictwa.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 1,3 mln rolników. Łączna kwota przewidziana na realizację tych płatności wynosi 15,5 mld zł. 

Zaliczki w przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych 85 proc. 

- Ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19 wypłata zaliczek płatności bezpośrednich możliwa jest również w sytuacji, gdy nie są zakończone kontrole na miejscu – przypomniał resort.

Zgodnie z przepisami unijnymi zaliczki mogą być wypłacane do 30 listopada. Po zakończeniu wypłat zaliczek, a więc z początkiem grudnia, ARiMR rozpocznie realizację pozostałych kwot. Na wypłatę ma czas do końca czerwca 2021 roku.

ksz, oprac. na podst. MRiRW, ARiMR
09. luty 2023 08:12