StoryEditor

Działalność nierolnicza na gruntach rolnych? Nowa ustawa już w sejmie

12.10.2021., 11:43h

Czy nowy projekt ustawy, nad którą trwają właśnie prace ułatwi rolnikom powadzenie działalności nierolniczej we własnym gospodarstwie? W Sejmie trwają właśnie prace nad ustawą, której pomysłodawcą jest Jarosława Sachajko.

Pomysł dla rolników na dywersyfikacje dochodów

Podstawą projektu jest uproszczenie przepisów w ten sposób, aby rolnik mógł wykorzystywać część siedliska do powadzenia działalności nie związanej z produkcją rolniczą. Mógłby wykorzystywać w tym celu całość zabudowań zagrodowych.

- Ustawa ma zwiększyć dochody rolników a jedocześnie wprowadzić dywersyfikację tych dochodów. Ustawa likwiduje szarą strefę, która nie jest dobra dla gospodarki i pozwala wejść rolnikowi wejść w nowe działalności bez ponoszenia gigantycznych nakładów na start związanych choćby z koniecznością odrolnienia gruntu pod siedliskiem. Jeżeli rolnik ma garaż lub inny budynek będzie mógł tam inną działalność  gospodarczą prowadzić – mówił w Sejmie Jarosław Sachajko.

Ministerstwo rolnictwa popiera inicjatywę poselską.
- Potwierdzam, że są to potrzebne polskiemu rolnictwu rozwiązania i ze względu na swoją innowacyjność i praktykę są intersujące-  powiedział wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Czy ta ustawa wystarczy, aby Polskie rolnictwo mogło się rozwijać ?

Poseł opozycji, Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego skrytykował pomysły J. Sachajki.

- Ta ustawa wpisuje się w Polski Ład i politykę rolną polskiego rządu. Wygasiliście skutecznie hodowlę trzody chlewnej, wygasicie za chwile chów i hodowlę bydła, produkcję mleka bo przy tych cenach nawozów, środków do produkcji rolnikom po prostu nie będzie się opłacało. A jeśli, któryś będzie się upierał przy swoim to będzie mógł pozarolniczo dorobić – mówił poseł.

- Z życzliwością patrzę na tę ustawę choć widzę ogromną ilość problem, które pojawią się z jej interpretacją – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, który zauważył, że trzeba jasno zdefiniować podjęcie dominujące działalność rolniczej. Jednocześnie zwróci l uwagę, że nawet jak rolnik chce podjąć się działalności poza rolniczej to pojawia się bariera popyty na takie usługi.

Aktywna działalność prorolnicza posła Sachajko

To nie jedyne projekty ustaw, których twarzą się poseł Jarosław Sachajko. W Sejmie na rozpatrzenie czekają już ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w soboty i niedziele przez rolników i ich domowników oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

WK
Opr. Joanna Białek
Zdj. Sejm RP/FB
18. kwiecień 2024 15:34