StoryEditor

Gróbarczyk: przygotowaliśmy specustawę antysuszową

22.04.2020., 11:03h

Resort gospodarki morskiej przygotował projekt specustawy, która ma przyśpieszyć inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Przeznaczono na to dodatkowo ponad 154 mln zł.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zaproponował specjalną ustawę antysuszową, która ma poprawić bilans wodny Polski i usprawnić procedury związane z inwestycjami. 

– To jedyny sposób, by przyśpieszyć systemową walkę z coroczną już suszą – mówi minister Gróbarczyk. Jego zdaniem dzięki specustawie wiele inwestycji wodnych uda się zrealizować znacznie szybciej, co przełoży się na minimalizację niedoborów wody. Specustawa ma skrócić okresy przygotowawcze do inwestycji, a także usprawnić procesy pozyskiwania wszelkiego rodzaju pozwoleń. 

Planowane jest wydanie dodatkowych 154,7 mln zł na inwestycje przeciwsuszowe, które zostaną zrealizowane w ciągu trzech lat.

- Natomiast już tym roku zrealizowane zostaną zadania na kwotę 60 mln zł – zapowiada Gróbarczyk. 

Będą to działania przede wszystkim dla terenów rolniczych, takie jak udrażnianie cieków wodnych czy modernizacja małych urządzeń wodnych, które najszybciej poprawią sytuację regionów najbardziej zagrożonych w tym roku suszą.


Susza zbliża się wielkimi krokami


Tegoroczna susza może mieć niespotykane rozmiary. 

- W marcu padało najmniej w ciągu ostatnich 30 lat. Wystarczyły dwa tygodnie bez opadów w kwietniu, by w połowie miesiąca zasoby wodne w glebie zrobiły się bardzo małe – wynika z najnowszego raportu Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie.

W marcu na obszarze całego kraju opady stanowiły 67 proc. średniej wieloletniej. Najgorsza sytuacja jest w Polsce środkowo-wschodniej oraz na Dolnym Śląsku. Tam opady były na poziomie 40 proc. średniej.

ksz
24. lipiec 2024 19:26