StoryEditor

Kosztowny Eskimos. Ile odzyskał KOWR?

07.06.2021., 11:36h

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa odzyskał niecałe 10 mln zł ze sprzedaży zastawu pod udzielone firmie Eskimos gwarancje kredytowe warte 100 mln zł. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podczas słynnej interwencji na rynku jabłek przemysłowych udzielił firmie Eskimos gwarancji spłaty kredytu udzielonego przez bank na łączną kwotę 100 mln zł. Ponieważ Eskimos nie spłacał kredytów bank ściągnął te pieniądze z KOWR. W efekcie Ośrodek sięgnął od firmy Eskimos po zastaw rejestrowy (jako zabezpieczenie) w postaci m.in.:

soku jabłkowego NFC w beczkach, 
przecieru jabłkowego w beczkach, 
koncentratu jabłkowego w zbiornikach, 
alkoholu odwodnionego, 
destylatu rolniczego. 

Po rektyfikacji alkoholu i destylatu do postaci 100% spirytusu rektyfikowanego przeznaczono go do produkcji środków biobójczych. Podobnie rzecz się miała z sokiem NFC i koncentratem jabłkowym po odpowiednim przerobieniu. Do sprawy postanowiła wrócić posłanka Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, która zapytała o dalsze losy przejętego zastawu od firmy Eskimos.  

Odzyskano zaledwie 10 mln zł 

Z odpowiedzi udzielonej przez resort rolnictwa wynika, że wartość towarów przejętych od Eskimos S.A. przekazanych do produkcji środków biobójczych, wyniosła ponad 33,5 mln zł, w tym:

koncentrat jabłkowy – 30 166 346,92 zł,
sok jabłkowy NFC – 449 316,01 zł,
alkohol odwodniony – 43 317,00 zł,
destylat - 2 872 298,00 zł.

Odbiorcą spirytusu wyprodukowanego z towarów wchodzących w skład zastawu rejestrowego z przeznaczeniem na środki biobójcze były: Orlen Oil, Silcare oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Odbiorcy towarów zapłacili KOWR za alkohol etylowy następujące kwoty:

5 579 257,86 zł brutto - Orlen Oil 
1 297 050,38 zł brutto - Silcare 

Natomiast wartość alkoholu nieodpłatnie przekazanego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wyniosła ponad 40 mln zł. 

KOWR nie zagospodarował jeszcze całości przejętego z zastawu rejestrowego towaru. Do dnia 7 maja 2021 r. ogłosił 11 aukcji elektronicznych na sprzedaż koncentratu jabłkowego oraz 5 przetargów na sprzedaż przecieru jabłkowego. W ramach powyższych działań sprzedano 676.000 kg koncentratu jabłkowego za kwotę 3 085 114,80 zł brutto. 

Oznacza to, że łącznie sprzedano towar za 9 961 421 zł. I taką kwotę udało się KOWR-owi odzyskać. 

Co dalej z zastawem?

- KOWR podejmuje również wszelkie możliwe działania mające na celu zbycie pozostałych składników przejętego od Eskimos S.A. mienia, tj. koncentratu i przecieru jabłkowego. Dotychczasowe starania doprowadziły do sprzedaży części koncentratu jabłkowego. Z kolei, na przetargi dotyczące sprzedaży przecieru nie wpłynęła dotychczas żadna oferta. Jak poinformował KOWR obecnie podejmowane są i będą nadal podejmowane wszelkie  przewidziane prawem działania mające na celu spieniężenie przejętego zastawu rejestrowego. W chwili obecnej rozważane jest także podjęcie próby sprzedaży przejętych towarów po obniżonych cenach – napisał w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister Ryszard Bartosiak. 
wk

22. maj 2024 09:40