StoryEditor

Liberalizacja mołdawskich produktów rolnych zatwierdzona

07.07.2022., 12:12h

Liberalizacja eksportu mołdawskich produktów rolnych do UE została zatwierdzona przez Parlament Europejski.

5 lipca 2022 roku Parlament Europejski głosował za liberalizacją eksportu produktów rolnych pochodzących z Republiki Mołdawii do Unii Europejskiej.

- Przegłosowano przytłaczającą większością głosów - 572 głosy „za” (28 - „przeciw” i 32 wstrzymujących się) za propozycją Komisji Europejskiej podwojenia o rok kontyngentów eksportowych siedmiu kategorii produktów rolnych w Republice Mołdawii, dla których kontyngenty taryfowe są nadal stosowane przy wejściu na rynek UE. Unia Europejska jest już głównym partnerem handlowym Republiki Mołdowy. Prawie dwie trzecie mołdawskiego eksportu jest przeznaczone na rynek europejski-powiedział Mureşan.

Zablokowany eksport do krajów wschodnich

Jak zaznaczył deputowany, decyzja ta wynikała, ze względu na konsekwencje, jakie wywołała wojna w Ukrainie, przez co mocno uderzyła w rolników z Mołdawii, którym zablokowano możliwość eksportu swojego towaru na rynek krajów wschodnich.

Integracja i jednolity rynek europejski

- Z tego powodu wielokrotnie zwracaliśmy się do Parlamentu Europejskiego o liberalizację eksportu produktów rolnych z Mołdawii na rynek UE. Na początku czerwca Komisja Europejska zaproponowała uregulowanie podwojenia kontyngentów eksportowych o rok siedmiu rodzajów towarów, na które kontyngenty taryfowe są nadal stosowane. Chcę, aby przyjęty środek nie pozostał tymczasowy, ale stał się nowym krokiem w kierunku integracji Republiki Mołdawii z jednolitym rynkiem europejskim - podkreślił Mureşan.


Zgodnie z decyzją kontyngenty wywozowe zostaną podwojone na okres jednego roku na siedem towarów, na które kontyngenty taryfowe są nadal stosowane.
Są to:

  • pomidory;
  • czosnek;
  • winogrona;
  • jabłka;
  • wiśnie;
  • śliwki i sok winogronowy.
Wcześniej produkty te Mołdawia eksportowała w dużych ilościach na Ukrainę, Białoruś i Rosję.

Źródło: East-fruit
Fot: enavtoelements

22. maj 2024 11:56