StoryEditor

Maliszewski odpiera atak na sadowników: Polskie owoce są bezpieczne

27.05.2021., 11:35h

Wczoraj na Facebooku ukazał się film atakujący polskich sadowników. W tej sprawie głos zabrał Związek Sadowników RP.

Wobec bezpodstawnych oskarżeń o nadmierne i szkodliwe dla zdrowia konsumentów stosowanie środków ochrony roślin, Związek Sadowników RP wyjaśnia, że polscy sadownicy produkują owoce stosując środki ochrony roślin zgodnie z prawnie ustanowionymi zasadami.

Użycie pestycydów jest ściśle przestrzegane, rejestrowane i odbywa się tylko i wyłącznie w przypadku zagrożenia upraw przez choroby, szkodniki i chwasty. Produkcja jest nadzorowana i kontrolowana przez państwowe instytucje. Stosowane są tylko zarejestrowane preparaty, które wcześniej były poddawane próbom odnośnie oddziaływania na zdrowie konsumentów. Gospodarstwa sadownicze stosują Integrowaną Ochronę Roślin oraz inne metody  zapewniające owocom wysoką jakość, potwierdzoną licznymi certyfikatami - zaznacza Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP.

Maliszewski dodaje, że owoce kierowane do handlu są bardzo często poddawane kontroli odbiorców, w tym szczególnie sklepów, hurtowni, przetwórni i importerów, a w przypadku pojawienie się jakichkolwiek wątpliwości dana partia jest wycofywana z handlu.

- Poza tym wytwarzane owoce są bezpieczne dla zdrowia konsumentów w Polsce i na całym świecie, w tym szczególnie dla dzieci, o czym świadczą bardzo dobre wyniki handlowe - wyjaśnia prezes.

- Przeciwstawiamy się niczym nieuzasadnionym próbom dyskredytacji rodzimych owoców i wytwarzających je polskich sadowników. To szkodliwe działania, które bezwzględnie należy piętnować - zaznacza.

oprac. ksz, na podst. ZSRP
23. maj 2024 02:50