StoryEditor

Porady prawne - zasiedzenie drogi przez gminę

01.06.2022., 12:06h

Droga żwirowa, z której korzystali mieszkańcy, dojeżdżając do swoich gruntów ma zostać poszerzona. Okazało się jednak, że wchodzi ona na grunty prywatne. Czy w świetle prawa gmina może złożyć wniosek o zasiedzenie zajętego pod drogę gruntu stanowiącego prywatną własność? 

Przez wiele lat obok naszego sadu przebiegała droga żwirowa, z której korzystali mieszkańcy, dojeżdżając do swoich gruntów. Ostatnio gmina chciała ją poszerzyć, ale przy pomiarach geodezyjnych okazało się, że i tak wchodzi ona w grunty prywatne – nasze i sąsiadów ciągnące się wzdłuż drogi. Domagaliśmy się z sąsiadami od gminy, żeby wykupiła od nas grunty zajęte pod drogę wraz z pasem potrzebnym na poszerzenie drogi. Początkowo wójt na to przystał, ale teraz okazało się, że gmina złożyła do sądu wniosek o zasiedzenie zajętego pod drogę gruntu stanowiącego naszą prywatną własność. Czy w świetle prawa jest to w ogóle możliwe?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, gdyż w sprawie możliwości zasiedzenia nieruchomości zajętej przez drogę orzecznictwo sądowe nie jest jednolite. Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze.

Po upływie trzydziestu lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów SAD
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
23. maj 2024 09:03