StoryEditor

Prezydent powołał Radę ds. Rolnictwa. Przewodniczącym został Ardanowski

16.12.2020., 11:22h

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś Radę do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jej przewodniczącym został były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. – Romantycznie uznałem jego osobę za przejaw pewnej ciągłości. Chciałbym, abyśmy kontynuowali to, co zostało podjęte kiedyś przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział prezydent.

Dziś o 13.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich liczącą 20 osób. Jest to specjalne ciało doradcze, które będzie zajmowało się sprawami rolnictwa i wsi. Na przewodniczącego prezydent Duda mianował byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego
W skład rady wchodzą: 
 • Lucjan Cichosz - prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim
 • Czesław Cieślak – prezes OSM w Kole
 • Dr Barbara Fedyszak Radziejowska - socjolog, doradca prezydenta Andrzeja Dudy
 • Bogdan Fleming - dyrektor OT KOWR w Poznaniu
 • Kamila Grzywaczewska - dyrektor OT KOWR w Lublinie
 • Teresa Hałas - przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”
 • Lech Kuropatwiński - przewodniczący ZZR Samoobrona
 • Artur Maciej Paradowski - prezes Stowarzyszenia AgroBiznesKlub
 • Rafał Pelc - rolnik z Kupiatycz (woj. podkarpackie), starosta dożynek prezydenckich
 • prof. Walenty Poczta - UP w Poznaniu
 • prof. Marian Podstawka - SGGW w Warszawie
 • Marian Sikora - Przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych
 • Błażej Spychalski - rzecznik prezydenta
 • Dr Monika Stanny - Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN
 • Barbara Szczepanik
 • Wiktor Szmulewicz - prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
 • prof. Michał Zasada - SGGW w Warszawie
 • prof. Antoni Szumny - UP Wrocław
 • Jerzy Zająkała - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Andrzej Duda zaznaczył, że kwestie dotyczące wsi i rolnictwa zajmują ważne miejsce w jego prezydenturze. 

- Dla mnie rozwój obszarów wiejskich, dbałość o tę część Polski to jest bardzo ważny element realizacji praw konstytucyjnych, zmierzających do realizacji praw konstytucyjnych każdego obywatela. Równy rozwój kraju, a więc zapewnienie dostępu do edukacji, warunków życia i wszelkich dóbr jest moją wielką ambicją. I teraz to się dzieje – powiedział prezydent. 

Prezydent przyznał, że powołanie Rady pozwoli mu na lepsze wykonywanie pracy na rzecz rolnictwa.

- To trudne zadanie wymagające konsultacji z ekspertami, które chcę przez pięć lat realizować z pomocą Rady. Część z Państwa zasiadała w Narodowej Radzie Rozwoju w sekcji ds. rolnictwa. Chciałem podnieść prace nad sprawami rolnictwa na jeszcze wyższy poziom i dlatego zdecydowałem się na powołanie Rady – powiedział prezydent.

Wyjaśnił też powody nominacji na przewodniczącego Rady Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Były minister rolnictwa już raz pełnił tę funkcję, przy boku prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Chciałem mocno nawiązać do tego, co było w 2009 roku, gdy prezydent Lech Kaczyński powołał swoją radę ds. wsi i rolnictwa. Wtedy Ardanowski też został jej przewodniczącym. Dlatego poprosiłem pana ministra, by podjął się pełnienia funkcji przewodniczącego obecnej Rady. Jakoś tak romantycznie uznałem jego osobę za przejaw ciągłości. Chciałbym, abyśmy kontynuowali to, co zostało podjęte kiedyś przez prezydenta Kaczyńskiego, kierując się jego wizją – powiedział prezydent. 

Odniósł się także do nominacji swojego rzecznika Błażeja Spychalskiego na członka Rady. 

- Spychalski całe młodzieńcze życie spędził na wsi, pracując gospodarstwie rodziców, więc ma doświadczenie bezpośrednie. Wie, co to rozwój obszarów wiejskich. Dlatego go poprosiłem, by jako przedstawiciel młodego pokolenia zasiadał w Radzie – wyjaśnił prezydent. 

Prezydent ocenił, że doświadczenie i wiedza członków Rady zaowocują lepszymi perspektywami życia na wsi.

- Bardzo dziękuję, że zgodziliście się ze mną współpracować. Mam nadzieję, że dzięki temu perspektywy na wsi będą coraz lepsze. Tego życzę polskim rolnikom. Państwa wiedza i doświadczenie są niezwykle cenne i w tym przypadku najistotniejsze. Jestem przekonany, że uda nam się wypracować rozwiązania, które przyniosą pożytek na najbliższe dziesięciolecia – zaznaczył prezydent.

Jan Krzysztof Ardanowski podziękował prezydentowi za nominację i okazane zaufanie. 

- Dziękuję za powołanie tej Rady, która będzie źródłem informacji o sytuacji na wsi. Ze względu na wybitne i kompetentne osoby, Rada będzie źródłem inspiracji i podpowiedzi, jak głowa państwa może w sprawach wsi i rolnictwa wykazywać swoją aktywność. Bogactwem tej Rady są osoby, mające różną wiedzę i różne punkty widzenia na sprawy wsi. Bardzo dziękuję za zaufanie do mnie – powiedział Ardanowski. 

Minister odniósł się także do zamieszania, jakie niedawno wywołała próba nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Ocenił, że działalność Rady w przyszłości pozwoli uniknąć takich nieporozumień.

- Znalezienie najbardziej optymalnych działań wymaga dialogu i debaty ze środowiskami rolniczymi. Nie ma możliwości narzucania przepisów prawnych bez konsultacji. Tej debaty zabrakło niedawno nad jedną z ustaw, która zbudowała mur między rolnikami a władzą, bo nie było debaty. Rada jest więc potrzebna, by minimalizować ryzyko wprowadzania przepisów prawnych, które miałyby służyć nie wiadomo czemu – powiedział Ardanowski. Obiecał jednocześnie, że po Nowym Roku będzie organizował debaty. Zobowiązał także członków Rady, by do końca grudnia przekazali tematy, które powinny zostać ujęte jako pierwsze w harmonogramie prac rady. 

Po nominacji odbyło się dziś pierwsze posiedzenie 20-osobowego gremium. 

ksz, fot. Krzysztof Sitkowski KPRP
24. maj 2024 08:17