StoryEditor

Prezydent: przygotuję ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym

02.05.2020., 11:04h

 - W najbliższym czasie przygotuję i złożę w parlamencie ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym, wskazującą, w jaki sposób państwo powinno podchodzić do takiego gospodarstwa i jakie powinny być formy wsparcia – powiedział podczas konwencji wyborczej prezydent Andrzej Duda. Dodał, że rolnictwo wymaga docenienia i opieki.

Wczoraj odbyła się internetowa konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy. Podjął na niej m.in. temat polskiej wsi i rolnictwa. Poinformował, że zamierza złożyć ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym, która określi zakres i formy wsparcia ze strony państwa.

Prezydent zwrócił uwagę, że polska wieś wymaga docenienia, wsparcia i wszechstronnej opieki ze strony państwa. 

- Gospodarstwo rolne to fundament naszej gospodarki. O nim zawsze trzeba pamiętać. Ono przechowuje naszą tradycję i zręby kulturowe – zaznaczył prezydent.


 „Państwo stanęło na wysokości zadania”


Prezydent podziękował też ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za uruchomienie w ubiegłym tygodniu wypłaty zaległej pomocy suszowej za 2019 rok. 

- Polskie państwo stanęło na wysokości zadania, jak nigdy dotąd. Ponad 90 proc. rolników otrzymało odszkodowania za wywołane suszą straty. Pozostało jeszcze te niecałe 10 proc. do wypłacenia. Mam tego świadomość i apeluję o to, by te pieniądze zostały jak najszybciej wypłacone. To dziś pokazuje, jak obecne władze podchodzą do polskiego rolnika – powiedział Duda.


„Rolnicy zdali egzamin”


Prezydent podziękował także rolnikom za trud ich pracy i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w tak trudnym okresie.

- Rolnik z zadania zabezpieczenia żywnościowego wywiązuje się znakomicie. Polacy docenili pracę rolników w ostatnim czasie. Żywność jest dostępna. Ale ona nie spada z nieba. Jest wynikiem trudu pracy polskiego rolnika, za który ogromnie dziękuję – powiedział prezydent. I dodał, że polscy rolnicy i przemysł rolno-spożywczy zdali egzamin w tym trudnym czasie.

Prezydent zapewnił także, że będzie robił wszystko, aby dopłaty bezpośrednie w Polsce były na poziomie średniej unijnej. KGW kultywują tradycję 


Andrzej Duda podkreślił również ważną rolę kół gospodyń wiejskich. 

- Te mamy, te córki, które w tych gospodarstwach są, należą do kół gospodyń wiejskich. To one przechowują naszą tradycję, słuchając swoich mam i babć. To one chcą kultywować te obyczaje. To one obok nowoczesności, którą chcą mieć w kuchni, jak my wszyscy, chcą także mieć tradycyjny strój, chcą gotować tradycyjne potrawy, chcą wiedzieć w jaki sposób ta ich tradycja była kształtowana i jak ją podtrzymywać - tłumaczył Duda.

Dodał, że satysfakcją dla niego jest specjalna ustawa, która upodmiotowiła koła gospodyń wiejskich i stworzyła możliwość pozyskiwania środków na ich działanie. 

- To są tysiące nowych działań społecznych, które w dużym stopniu budują wieś – powiedział prezydent. 

ksz, fot. Twitter


24. lipiec 2024 21:10