StoryEditor

Program azotanowy – nowe obowiązki rolników

23.04.2019., 14:59h
Od lipca ub.r. wszystkich rolników obowiązują nowe przepisy dotyczące stosowania azotu w gospodarstwach. Z jakimi zmianami to się wiąże?

Zmiany, o których mowa, określa opublikowane 12 lipca 2018 r rozporządzenie Rady Ministrów z 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz U z 2018 r. poz. 1339) – tzw. programu azotanowego. Program azotanowy stanowi realizację wymagań Dyrektywy 91/676/EWG z 12 grudnia 1991 r. dotyczącej ochrony wód przed zanieczyszczeniem powodowanym przez azotany pochodzące ze źródeł rolniczych. Są nim objęci wszyscy rolnicy, którzy prowadzą produkcję rolną (w tym działy specjalne produkcji rolnej) oraz działalność, w ramach której są przechowywane odchody zwierzęce lub stosowane nawozy zawierające azot. (…)

Plan nawożenia azotem

Zgodnie z zapisem art. 102 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne – każdy podmiot prowadzący produkcję rolną oraz podmiot prowadzący działalność, o której mowa w ww. przepisach, sporządza plan nawożenia azotem albo stosuje maksymalne dawki azotu, o których mowa w programie azotowym. Sporządzanie planu nawożenia azotem lub obliczanie maksymalnej dawki azotu możliwe jest na podstawie danych tabelarycznych zawartych w ww. rozporządzeniu. Jednak optymalnym rozwiązaniem byłoby oparcie planu nawożenia azotem o rzeczywiste wyniki badań gleby uzupełnione o dane tabelaryczne. Producenci rolni obowiązani do posiadania planu nawożenia azotem opracowują ten plan z uwzględnieniem sposobu obliczania dawki nawozów azotowych mineralnych – uproszczonego bilansu azotu (został on określony w załączniku 8. programu azotanowego). Plan nawożenia azotem opracowuje się odrębnie dla każdej działki rolnej (uprawy) i przechowuje się w gospodarstwie przez 3 lata od dnia zakończenia nawożenia wykonanego na podstawie tego planu. Po opracowaniu planu nawożenia azotem nie można stosować wyższych dawek nawozów niż wynikające z tego planu. Do sporządzenia planu nawożenia zobowiązani są producenci, którzy:

  • prowadzą chów lub hodowlę zwierząt powyżej 210 DJP, a w szczególności drobiu powyżej 40 tys. stanowisk, świń powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior,
  • utrzymują obsadę większą niż 60 DJP według stanu średniorocznego,
  • posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych,
  • prowadzą uprawy intensywne na gruntach ornych na powierzchni powyżej 50 ha, których lista została określona w załączniku 7 ww. rozporządzenia,
  • nabyli nawóz naturalny lub produkt pofermentacyjny do bezpośredniego rolniczego wykorzystania od podmiotu importującego nawóz naturalny lub produkt pofermentacyjny lub od rolnika, który prowadzi chów lub hodowlę zwierzą powyżej 210 DJP (drób, świnie).
Maksymalne dawki nawozu

W przypadku producentów rolnych, którzy nie są obowiązani do opracowania planu nawożenia azotem, stosowane są nawozy w takich dawkach, aby nie przekraczać maksymalnych ilości azotu działającego ze wszystkich źródeł, które zostały określone w tabeli 14. załącznika 9. programu azotanowego, dla upraw w plonie głównym, dla plonów uzyskiwanych w warunkach uregulowanego odczynu gleby, zbilansowanego nawożenia azotem, fosforem i potasem (NPK) i stosowania integrowanej ochrony roślin. Obliczenia takie mają obowiązek posiadać i stosować wszyscy producenci rolni o areale od 10 ha do 100 ha lub posiadający od 10 DJP do 60 DJP. W przypadku gospodarstw, które opracują plan nawożenia azotem choć nie są do tego zobligowane przepisami programu azotanowego, to dawki nawozów azotowych stosowane w gospodarstwie muszą być zgodne z tym planem. (…)

Ewidencja zabiegów agrotechnicznych

Maciej Kania
Czytaj więcej w numerze 3/2019 Sad Nowoczesny

06. grudzień 2024 03:26