StoryEditor

Trwa konkurs na nazwę nowej polskiej odmiany malin

12.11.2020., 11:20h

Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej wspólnie z organizatorami kampanii „Czas na polskie superowoce!” zapraszają do wzięcia udziału w quizie i konkursie na nazwę dla nowej odmiany żółtej maliny. Nazwa powinna być w języku polskim, łatwo wymawiana przez obcokrajowców.

Organizatorzy akcji  Czas na polskie superowoce oraz Niwa Hodowla Roślin Jagodowych zapraszają do wzięcia udziału w quizie na temat historii hodowli i uprawy polskich malin. Przybliżają w ten sposób ten wspaniały gatunek i dorobek całego środowiska. Ankieta składa się z 21 pytań. W końcowej części należy zaproponować nazwę nowej odmiany maliny żółtej. Wśród nagród sadzonki nowej odmiany oraz zgłoszenie pod wygraną nazwą do Rejestru Odmian.

Konkurs na nazwę i quiz wiedzy o malinie ma pokazać jej fenomen i dorobek całego środowiska hodowców, szkółkarzy i plantatorów malin. Organizatorzy zapraszają, by stworzyć nazwę nowej odmiany i w ten sposób współtworzyć historię tego gatunku. Oto co trzeba zrobić?

  • Weź udział w quizie poszerzającym wiedzę na temat malin - na Facebooku lub na stronie PolskieSuperowoce.pl  TUTAJ
  • Zaproponuj nazwę dla nowej, polskiej, wczesnej odmiany maliny powtarzającej owocowanie!
  • Poczekaj na rozstrzygnięcie i odbierz sadzonki nowej odmiany!

Razem budujmy przyszłość polskich owoców jagodowych

- Celem quizu i konkursu jest uświadomienie konsumentów, że regularne spożywanie owoców jagodowych jest niezbędne w budowaniu odporności. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Chcemy zaangażować nowosądeckie szkoły, w których uczniowie nie mają pojęcia, że dzięki polskiemu programowi hodowli, założonemu w 1979 roku w Brzeznej koło Nowego Sącza (województwo małopolskie), Polska stała się jednym z największych producentów maliny na świecie. Dziś ten polski program hodowli maliny i jeżyny jest jednym z największych tego typu programów na świecie – mówi dr Agnieszka Orzeł, hodowca z Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej.

- Akcję edukacyjną będziemy promować też wśród plantatorów, szkółkarzy i hodowców w innych regionach. Tak by rosła świadomość, że dzięki pracom hodowlanym Polska ma szansę i w przyszłości być jednym ze światowych liderów w produkcji superowoców. W szczególności maliny czarnej, jeżyny, jagody kamczackiej, borówki i truskawki – dodaje dr Agnieszka Orzeł.

Quiz wiedzy o malinach 


Nagrodą jest zgłoszenie odmiany pod wygraną nazwą, do Rejestru Odmian, i inne nagrody ufundowane przez organizatorów. Szczegóły w Regulaminie.

Propozycje można zgłaszać też do ośrodka hodowlanego „NIWA” Brzezna. Mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub sms‘em pod numer 535 394 219, w terminie do 10 grudnia 2020.

Opis odmiany konkursowej

Konkurs dotyczy maliny żółtej pochodzącej z ośrodka hodowlanego Niwa w Brzeznej. Roślina została wyselekcjonowana na początku sierpnia na polach selekcyjnych w miejscowości Stadła w 2017 roku. Oceniana była pod numerem hodowlanym NR1616808.

NR1616808 jest odmianą powtarzającą owocowanie, ale owocuje głównie na tegorocznych pędach. Dojrzewanie owoców rozpoczyna się w pierwszym tygodniu sierpnia i trwa zazwyczaj 3-4 miesiące.

Charakteryzuje się średnim wzrostem. Roślina wytwarza kilkanaście pędów, wysokości około 1,5 m. Pędy są jasno-zielone, pokryte licznymi, drobnymi kolcami. Owoce są smaczne. Charakteryzują się wysoką zawartością ekstraktu (12,0% Brix). Owoce są bardzo jędrne, kształtu stożkowego, z połyskiem. Kolor owoców przybiera barwę od białej do żółtej w zależności od dojrzałości zbiorczej.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2020 roku wynika, że omawiana żółta malina się charakteryzuje się podobną zawartością polifenoli oraz ma podobne właściwości antyoksydacyjne jak czerwone maliny. Możemy zaliczyć ją do tzw. superowoców.

Odmiana może znaleźć zastosowanie w uprawie deserowej owoców. Ze względu na wysoką jędrność owoce nadają się do obrotu handlowego. Dojrzewanie owoców rozpoczyna wcześnie, w terminie odmiany ‘Delniwa’, dlatego może znaleźć zastosowanie jako deserowa malina żółta w zestawach oferujących 3 kolory malin - czerwony, czarny i żółty.

Trzeba tylko NR1616808 dobrze nazwać.

Zapraszamy, nagrody i sadzonki już czekają!

Źródło: Czas na polskie superowoce, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o. i Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw 
01. październik 2023 17:56