StoryEditor

UE planuje wprowadzić znaczące ograniczenia w stosowaniu pestycydów

14.02.2020., 15:16h

Rolnictwo w Unii Europejskiej czekają zmiany – wynika z wypowiedzi unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego. 

Ograniczenia w stosowaniu chemicznych pestycydów i nawozów

W środę w Parlamencie Europejskim Janusz Wojciechowski zaprezentował ogólne założenia strategii rolnictwa „Od pola do stołu”, której szczegóły Komisja Europejska przedstawi pod koniec marca. Z debaty w Parlamencie wynika, że Unia planuje wprowadzić znaczące ograniczenia w stosowaniu chemicznych pestycydów, nawozów oraz antybiotyków. Celem Unijnej polityki ma być podążanie w stronę ekologii.
Jak twierdzi Gerardo Fortuna z EURACTIV.com, który obserwował wystąpienie Wojciechowskiego w PE, zapowiedzi unijnego komisarza spotkały się z mieszanymi reakcjami. Zaniepokojeni są przede wszystkim przedstawiciele organizacji rolniczych, natomiast zadowolenie wyrażają np. europosłowie frakcji Zielonych czy Europejskich Socjalistów.

Unia przeznaczy mniej środków na rolnictwo

W nowej perspektywie budżetowej UE planuje przeznaczyć mniej środków niż do tej pory na rolnictwo. Zmiany sięgną 17 proc. w porównaniu do poprzedniej perspektywy, co w kontekście przedstawionych zmian przez unijnego komisarza może utrudnić osiągnięcie ambitnych założeń. Protesty rolników w wielu europejskich krajach z ostatnich tygodni (Hiszpania, Niemcy, Francja, Belgia) wskazują na opór, z jakim przyjmowane są zapowiedzi zmian. Jednak Janusz Wojciechowski uspokajał w PE, że rolnicy zdają sobie sprawę z potrzeby zmian, przejścia na zrównoważony sposób produkcji. „Jeżeli obecnie część produkcji rolnej nie jest zrównoważona i mamy do czynienia z koncentracją i intensyfikacją hodowli, to dzieje się tak nie dlatego, że rolnicy tak chcieli. To okoliczności zmusiły ich do takich działań, aby utrzymać się ze swoich gospodarstw. Zadaniem UE jest im pomóc”, dodał unijny komisarz.

Oprac. mw na podst. www.euroactiv.com

20. lipiec 2024 11:23