StoryEditor

UOKiK i KOWR wezmą pod lupę drastycznie niskie ceny wiśni

05.08.2020., 11:12h

W związku z niskimi cenami skupu wiśni UOKiK i KOWR zbadają sytuację na rynku tych owoców – poinformował naszą redakcję resort rolnictwa.

 

O tym, że ceny skupu wiśni bardzo spadły w stosunku do roku ubiegłego pisaliśmy TUTAJ. Piotr Pasik, prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Wiśni ocenił w rozmowie z nami, że jest to wynik zmowy cenowej przetwórni, ponieważ nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, by zakłady skupowały wiśnie po 0,80 zł/kg, skoro rok temu przy podobnej podaży owocu cena wynosiła 2,20 zł!

Dziś resort rolnictwa poinformował nas, że UOKiK i KOWR wezmą pod lupę sytuację na rynku wiśni.

- Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił do UOKIK z prośbą o podjęcie stosownych działań mających na celu zbadanie czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup wiśni nie naruszają obowiązujących przepisów prawa. Równocześnie Minister wystąpił do KOWR o przeprowadzanie kontroli sprawdzających, czy podmioty skupujące wiśnie prawidłowo realizują obowiązek zawierania pisemnych umów – poinformował nas Dariusz Mamiński z biura prasowego ministerstwa rolnictwa.

 Mamiński zapewnił, że resort stale monitoruje rynek i analizuje informacje zebrane od producentów, konsumentów oraz przedsiębiorców, w tym poziom cen podstawowych produktów rolnych i żywnościowych.

 Ze Wstępnego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych opublikowanego w dniu 30 lipca br. przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w bieżącym roku zbiory wiśni będą na poziomie 150 tys. ton, tj. zbliżonym do zbiorów notowanych w 2019 r. (151,9 tys. ton), natomiast niższym od rekordowych zbiorów z 2018 r. (200,6 tys. ton).

 Według ostatnich notowań IERiGŻ z dnia 28 lipca br. ceny wiśni kształtują się na poziomie 1,90 zł/kg za owoce do mrożenia oraz 0,60-0,70 zł/kg za owoce do tłoczenia. Oznacza to, że ceny skupu wiśni oferowane w bieżącym sezonie są niższe wobec cen z poprzednich sezonów – w 2019 r. cena wiśni do mrożenia była na poziomie 3,30 zł/kg, a wiśni do tłoczenia 2,29 zł/kg.

 - Należy podkreślić, że cena wiśni do tłoczenia w obecnym sezonie jest nieznacznie wyższa od ceny oferowanej przy rekordowych zbiorach w 2018 r. i wynoszącej 0,89 zł/kg. Z najnowszych informacji wynika jednak, że oferowane przez zakłady przetwórstwa ceny wiśni przeznaczonej na soki systematycznie wzrastają i osiągnęły w ostatni weekend poziom 1,40-1,50 zł/kg – zaznacza Dariusz Mamiński.

Podczas spotkania Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw powołanego w ramach Porozumienia Rolniczego, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej poinformował, że w obecnym sezonie spadkowi cen wiśni towarzyszy niższy popyt wynikający najprawdopodobniej z zatowarowania zakładów produkujących mrożonki z wiśni, które pozyskały surowiec dobrej jakości w czasie poprzedniego sezonu zbiorów.

ksz
22. lipiec 2024 07:40