StoryEditor

Uruchomiono loty czarterowe z pracownikami z Ukrainy, ale nie sezonowymi

08.05.2020., 11:04h

Jest nadzieja na przyjazd pracowników z Ukrainy do Polski. Loty czarterowe uruchamiają agencje pośrednictwa pracy. Co prawda na razie nie będą przywozić osób do pracy w gospodarstwach, ale przynajmniej coś się ruszyło w tym temacie.

Dziś agencja Gremi Personal poinformowała, że uruchamia serię czarterów dla pracowników z Ukrainy. Pierwszy lot do Warszawy ma się odbyć 24 maja. Z kolei do Wrocławia do pracy w fabryce ma przylecieć 200-osobowa grupa Ukraińców, których przyjazd organizuje Personnel Service. 

Jak oświadczył właściciel Gremi Personal Evgenij Kiriczenko, „loty czarterowe dla pracowników organizujemy bezpłatnie”.  Firma bierze na siebie organizację 14-dniowej kwarantanny dla ukraińskich pracowników, którą należy odbyć w Polsce. Jednak na razie nie będzie przywoziła pracowników sezonowych.

- Tu nie chodzi o pracowników sezonowych. Zgodnie z wymogami władz ukraińskich, z wszystkimi pracownikami korzystającymi z lotu czarterowego zawarte zostały długoterminowe umowy o pracę w Polsce, a także zostały im zapewnione ubezpieczenia zdrowotne, w tym na wypadek zachorowania na COVID-19 – oznajmił Kiriczenko.

Kiedy loty czarterowe z pracownikami sezonowymi?

Być może już niedługo agencje pośrednictwa pracy będą uruchamiać czartery dla pracowników sezonowych, których w Polsce, zwłaszcza w rolnictwie, bardzo brakuje. Co roku pracę w gospodarstwach znajdowało nawet pół miliona Ukraińców. Dziś jest ich zaledwie garstka. 

O uruchomienie lotów czarterowych zabiega także Związek Sadowników RP, który wystąpił w tej sprawie do premiera Mateusza MorawieckiegoPrezes związku, Mirosław Maliszewski zaznaczył w rozmowie z nami, że choć loty czarterowe pracowników nie zlikwidują niedoboru siły roboczej w Polsce, to na pewno trochę poprawią trudną sytuację. Dlatego trzeba działać szybko.

- Na pewne rzeczy jest za późno, zwłaszcza w przypadku upraw truskawki, której zbiór zaraz się rozpocznie. Więc im wcześniej załatwimy przyjazd Ukraińców, tym lepiej. My jako Związek Sadowników RP jesteśmy gotowi do podjęcia współpracy przy koordynacji przylotów tych pracowników – zapewnił Maliszewski.

A zainteresowanie Ukraińców wyjazdem do Polski jest duże. Personnel Service szacuje, że do tej pory co miesiąc do Polski przejeżdżało ok. 160 tys. pracowników z Ukrainy. Jeżeli stan epidemii potrwa do czerwca, granic nie przekroczy nawet 480 tys. Ukraińców. 


Co z pracą na kwarantannie?


Problemem jest też przymusowa dwutygodniowa kwarantanna, którą cudzoziemcy muszą podjąć po przyjeździe do Polski. Dwa tygodnie temu resort rolnictwa zapewniał nas, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski postuluje, aby pracownicy mogli pracować podczas odbywania kwarantanny. Ale póki co nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. 

MRiRW mogłoby wziąć w tej sprawie przykład chociażby z Węgier. Wczoraj tamtejszy rząd umożliwił pracownikom sezonowym z sąsiednich krajów podjęcie prac w gospodarstwach rolnych. Mają być wyznaczone specjalne przejścia graniczne, przez które pracownicy sezonowi będą przekraczać granice. A podczas kwarantanny będą mogli pracować w polu.

ksz, fot. pixabay.com
24. lipiec 2024 19:41