StoryEditor

Uwaga producencie jabłek! Jeżeli należysz do organizacji, nie możesz indywidualnie składać wniosku o pomoc

20.05.2022., 12:05h

Sadownicy należący do organizacji producentów owoców i warzyw nie mogą indywidualnie składać wniosków o wsparcie w ramach nadzwyczajnej pomocy dostawczej. 

Nadzwyczajna pomoc dostawcza dla producentów jabłek to mechanizm z którego skorzystać mogą organizacje producentów, które mają przyznany status uznania oraz indywidualni producenci owoców i warzyw, którzy nie są członkami żadnych organizacji producentów.

Indywidualna pomoc tylko dla niezrzeszonych producentów

O indywidualne wnioskowanie o pomoc mogą wystąpić jedynie niezrzeszeni sadownicy. W momencie kiedy producent jest członkiem organizacji wnioskom może jedynie tylko i wyłącznie przez uznana organizację producentów owoców i warzyw.

Aby wnioskować trzeba wypełnić jedno z 11 działań

Sadownik indywidualny, który będzie wnioskował o wsparcie musi zrealizować co najmniej jedno z 11 działań prośrodowiskowych, które są wymienione we wniosku o przyznanie pomocy. Jest to między innymi:

  • prowadzenie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego;
  • wdrażanie rozwiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych;
  • korzystanie z odnawialnych źródeł energii;
  • retencjonowanie wody.

Jeden za wszystkich wszyscy za jednego

W przypadku gdy o pomoc ubiega się organizacja producentów, działania te musi realizować każdy z członków organizacji, od którego pochodzą jabłka objęte wnioskiem.

Które zakłady prowadzą skup w ramach tego programu?

Zakładu przetwórcze, które zgłosiły się do Agencji oraz spełniły warunki będą prowadzić w ramach tego programu skup. Kompletny wykaz zgłoszonych zakładów przetwórczych znajdziecie TUTAJ

Kto może skorzystać z pomocy?

Pomoc będzie udzielana producentom jabłek deserowych o jakości odpowiadającej minimalnym wymaganiom dla klasy II. Wysokość wsparcia stanowi iloczyn wagi owoców kwalifikujących się do objęcia dofinansowaniem oraz stawki pomocy wynoszącej 0,30 zł/kg. Maksymalny plon jabłek kwalifikujących się do objęcia tym programem w przypadku jednego wnioskodawcy nie może być większy niż 10 tys. kg/ha.

Do kiedy można składać wnioski o pomoc?

Nabór wniosków potrwa jeszcze ponad miesiąc do 30 czerwca 2022 roku. Pomoc przyznana będzie maksymalnie do 200 tys. ton jabłek. Wnioski dostarczyć można do oddziału ARiMR osobiście, przesyłką kurierską, pocztą.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: gov.pl
Fot: envatoelements

22. maj 2024 10:08