StoryEditor

Wakacje od kredytu. Czy rolnicy mogą liczyć na pomoc?

Przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej została przyjęta ustawa o pomocy kredytobiorcom. Ma ona regulować kwestie wsparcia dla spłacających kredyt hipoteczny i dać możliwość skorzystania z 4 miesięcznego okresu. tzw. wakacji kredytowych. Czy rolnik może skorzystać z takiej formy pomocy? 

Raty kredytów od kilku ładnych miesięcy idą w górę, a każde kolejne spotkanie Rady Polityki Pieniężnej rzuca blady strach na posiadaczy kredytów hipotecznych. Po obradach, które kończyły się kolejnym podniesieniem stóp procentowych, nasze raty rosły w nieobliczalnym tempie. Dla przykładu – jeśli rata kredytu hipotecznego rok temu wynosiła 1000 zł, teraz bank pobierze z konta 1700 zł. To duża różnica, a przy obecnych kosztach życia i prowadzenia gospodarstwa, to naprawdę spora podwyżka. Każdy szuka oszczędności.

- Obecnie wiele krajów zmaga się z inflacją. Wzrost cen jest skutkiem agresji Rosji na Ukrainę, a także polityki utrzymywania wysokich cen ropy i gazu przez Moskwę. Przekłada się to na wyższe stopy procentowe i zwiększone raty kredytów. Dlatego rząd pomoże polskim rodzinom, które mają kredyty hipoteczne. Wśród rozwiązań znajdą się m.in. wakacje kredytowe i dopłaty do rat. Na zmianach będzie mogło zyskać ponad 2 mln rodzin – tłumaczył w maju resort finansów. Raty kredytów w wielu przypadkach wzrosły o 70%, jeszcze rok temu przeciętny Kowalski wydawał około 30% swojej pensji na kredyt mieszkaniowy. Obecnie jest to 40, a nawet 50% pensji. Warto wspomnieć, że ani pensje, ani dochód rolników z prowadzenia gospodarstwa nie wzrósł.

Gdy wszędzie trąbiono o tzw. wakacjach kredytowych (to nic innego jak odroczenie spłaty kredytu), które miały wesprzeć spłacających takowe kredyty przez 4 miesiące w tym roku i przez cztery kolejne w 2023 r. bez konsekwencji i odsetek, Krajowa Rada Izb Rolniczych analizowała przepisy tejże ustawy. 

Podpis prezydenta

Dzisiaj ustawę podpisze prezydent Andrzej Duda.


Rolnicy nie dostaną wsparcia?

Wsparcie finansowe do kredytów hipotecznych niestety w obecnej formie nie obejmuje rolników. Pomijając fakt, że rolnik również buduje dom i kupuje mieszkania, ponadto bierze kredyt hipoteczny lub inwestycyjny na budowę lub modernizację budynków inwentarskich lub zakup ziemi. Podwyżka stóp procentowych także dotyka ich portfel i są to kwoty gigantyczne. To nie są często inwestycje rzędu 500 tys. zł, ale 3, a nawet 10 mln zł.

Warto sobie wyobrazić, o ile może wzrosnąć wówczas rata kwartalna! Co gorsza ekonomiści nie mogą prognozować, o ile jeszcze wzrosną stopy procentowe i gdzie jest ich granica, gdyż zależy to od inflacji, ale również od sytuacji na europejskim i światowym rynku. Prezes NBP Adam Glapiński twierdzi, że jeśli inflacja nie będzie rosła to stopy procentowe nie będą podnoszone. Nie jest to zbyt optymistyczna wizja obserwując, co dzieje się z podstawowym koszykiem produktowym.

 – Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych informuje, że nie objęła ona rolników, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne, np. na zakup ziemi, a także kredytów inwestycyjnych (np. na budowę obory) i mają kłopoty w ich spłacie. Biorąc powyższe pod uwagę, Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o pilną nowelizację ww. ustawy w zakresie możliwości skorzystania z wakacji kredytowych rolnikom, którzy w związku ze wzrostem stóp procentowych nie są w stanie spłacać kredytów – podkreśla KRIR.

Warto zwrócić uwagę na fakt iż obecne gospodarstwo rolne, to nie trzy krówki, świnka i kogut, tylko przedsiębiorstwa obracające ogromnymi pieniędzmi, zatrudniającymi pracowników, wymagające ciągłych inwestycji. Jednak nadal rolnik nie jest traktowany jak prawdziwy przedsiębiorca i pomijany w tak istotnych kwestiach. 

- Ponadto, w związku z tym, że ustawa wydłużyła z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych – Zarząd KRIR wnioskuje o objęcie tarczami również prowadzących gospodarstwa rolne rolników. Zarząd KRIR uważa, że rolnicy powinni być traktowani na równo jako prowadzący działalność gospodarczą – dodaje Izba Rolnicza.

Oprac. dkol na podst. KRIR/money.pl/nbp.pl/gov.pl/TT

Fot. Envato Elements

14. czerwiec 2024 18:21