StoryEditor

Wjazd do Polski w ruchu bezwizowym? Przybędzie pracowników sezonowych?

24.08.2022., 12:18h

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej apeluje o zamianę przepisów dotyczących pobytów krótkoterminowych cudzoziemców w Polsce. Wniosek został skierowany do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.


Już od kilkunastu lat narasta problem i kryzys związany z brakiem rąk do pracy w sadownictwie. Wśród Polaków nie ma chętnych. Częściowo udało się to rozwiązać po zmianie przepisów, które w znacznym stopniu ułatwiały zatrudnienie obywateli Ukrainy.

Tegoroczne plony pod znakiem zapytania

Niestety panująca sytuacja nie pozwala zaspokoić w pełni potrzeby ilości pracowników, przez co tegoroczne plony postawione są pod znakiem zapytania.

W związku z tym ZSRPP zwraca uwagę na potrzebę zmiany dotychczasowych przepisów, które dotyczą pobytów krótkoterminowych w Polsce w ruchu bezwizowym. Aktualne warunki sprowadzają się do tego, że po spędzonych 90 dniach lub więcej w Polsce, aby ponownie wjechać do naszego kraju, taka osoba musi odczekać minimum 90 dni za granicą.Przez te panujące zasady ZSRPP, zwrócił się do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z wnioskiem, który mówi o zmianie lub złagodzeniu przepisów, tak aby wjazd do Polski był możliwy w ruchu bezwizowym, bez konieczności odczekiwania tych 90 dni.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że często osoba, która zatrudnia się w Polsce, jest również jedyną osobą, która zarabia na rodzinę. W Ukrainie w dalszym ciągu trwa wojna i takie przepisy zmuszają do powrotu do domu i narażania swojego życia i braku możliwości zarabiania przez najbliższe trzy miesiące.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: polskiesadownictwo
Fot: envatoelements

23. maj 2024 01:27