StoryEditor

Zatrudnienie pomocnika w sadzie: Umowa o dzieło nie zawsze możliwa

04.07.2020., 11:10h

Pytanie do prawnika: Zamierzam zatrudnić pracownika  do pomocy w prowadzeniu sadu,  w tym przy zbiorze owoców. Chciałbym  zawrzeć z nim umowę o dzieło  ze względu na to, że od takich umów  nie trzeba odprowadzać składek na  ubezpieczenia społeczne. Czy jest to  prawnie dopuszczalne, bo słyszałem  różne opinie na ten temat?  

Prawnik odpowiada: Niestety, nie ma możliwości zatrudnienia  pracownika do tego rodzaju  prac na podstawie umowy w związku  z charakterem i istotnymi składnikami  tej umowy. Zgodnie z art. 627 Kodeksu  cywilnego przez umowę o dzieło  przyjmujący zamówienie zobowiązuje  się do wykonania oznaczonego  dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. 

Wykonywanie tego rodzaju  prac stanowi raczej świadczenie  usługi przewidzianej w art. 750 k.c.  Jak podkreślił Sąd Apelacyjny  w Katowicach w wyroku z 7 listopada  2019 r., III AUa 329/19, Kodeks cywilny  nie zawiera wprawdzie definicji terminu  „dzieło”, ale nie ulega wątpliwości,  że przedmiotem umowy jest w tym  przypadku zindywidualizowany i konkretny  (czyli „oznaczony” przez strony)  rezultat pracy i umiejętności ludzkich.  
Jeśli potrzebujesz porady, nasz prawnik odpowie; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


22. lipiec 2024 05:59