StoryEditor

Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie. Obejrzyj nagranie!

04.09.2021., 11:41h

5 września punktualnie o godz. 11.00 rozpoczął się Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie. Na spotkanie przybyło blisko 1000 osób!

Tegoroczna impreza jest wyjątkowa – mija bowiem 25 lat od kiedy w wilanowskim sadzie zaczęto gościć brać sadowniczą wraz z rodzinami. Z wiadomych względów, w zeszłym roku wydarzenie to nie mogło odbyć się stacjonarnie – organizowane było w formie webinarium. Dziś prezentowane są wyniki najnowszych badań prowadzonych w sadzie przez pracowników Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa SGGW, a także tych prowadzonych we współpracy z firmami działającymi na rzecz sadownictwa. 

Jak wyjaśnia dr Tomasz Krupa, kierownik Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa SGGW, w Sadzie Doświadczalnym prowadzone są obecnie 23 różne doświadczenia, z czego ponad połowa jest realizowana we współpracy z firmami z branży sadowniczej. Pozostałe to doświadczenia kadry naukowej SGGW.

Główny partner spotkania - firma UPL Polska - prezentowała wyniki doświadczenia z systemem Pronutiva, prowadzonego w wilanowskim sadzie. Prezentowano również nowy produkt DeccoPyr-Pot. Służy on do ochrony jabłek i gruszek podczas przechowywania. Rejestracja obejmuje również brzoskwinie i nektaryny. Stosowany jest bezpośrednio po złożeniu owoców w komorze przechowalniczej, zawiera znaną substancję czynną, jaką jest pirymetanil.

W ramach współpracy z firmą AgroFresh Polska już kolejny rok prowadzone są badania z preparatem Harvista™ 1.3 SC, którego dużą zaletą jest opóźnienie zbioru jabłek. Doświadczenie jest prowadzone na różnych odmianach, m.in. Szampion, Ligol, Red Cap.

- Ponadto na odmianie Golden Delicious testujemy możliwość stosowania giberelin w różnych stężeniach i terminach, a na odmianie Zuzi Gala – biopreparatów firmy TradeCorp. Przymierzamy się też do doświadczenia na odmianach Ligol i Ligolina z mechaniczną defoliacją przedzbiorczą (otrząsanie strumieniem powietrza) - wyjaśnia dr Krupa.

W tym roku rozpoczęto też doświadczenie z zastosowaniem preparatu UniCal® na czereśniach. Sezon jest niestety na tyle przekropny, że sporo owoców popękało, ale znacznie mniej po zastosowaniu nawozu UniCal niż w próbie kontrolnej.

Obiecująco wygląda też doświadczenie z nową formulacją glifosatu opracowaną przez firmę Ciech, gdzie badana jest możliwość stosowania tego herbicydu w znacznie niższych dawkach niż dotychczas, co wpisuje się w nową politykę Zielonego Ładu.

Z kolei we współpracy ze szkółką Arno w tym roku posadziliśmy dwuprzewodnikowe drzewka czereśni. W tym nowym doświadczeniu będziemy porównywać różne systemy prowadzenia czereśni: 2-, 4-, 6- i 8-przewodnikowy.

Poza tym w Sadzie Doświadczalnym obywają się też pokazy pracy maszyn sadowniczych oraz wystawa firm branżowych. 

Zapraszamy do śledzenia imprezy na kanale YouTube SGGW Science oraz na naszym profilu FB!


14. czerwiec 2024 17:17