StoryEditor

Nowa kampania KRUS

08.04.2019., 14:58h
„Nie daj się wkręcić” – to nowa kampania prewencyjna Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rzecz zmniejszenia liczby wypadków w rolnictwie. Została zainaugurowana 27 marca w Warszawie.

W 2018 r. odnotowano aż 5 214 wypadków w gospodarstwach rolnych z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych. Najczęstsze, a zarazem najgroźniejsze z nich wiązały się z pochwyceniami, uderzeniami przez ruchome części maszyn i urządzeń – życie straciło 8 rolników. Kampania „Nie daj się wkręcić” ma na celu zmniejszenie tych statystyk.

Mechanizacja prac pozwala zwiększyć wydajność produkcji i ograniczyć jej koszty, jednak niewłaściwie użytkowane lub przygotowywane do pracy maszyny stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia rolników. Duża liczba ruchomych elementów roboczych, często nieosłoniętych, w połączeniu z brakiem wiedzy i umiejętności obsługującego może prowadzić do wypadków i to tych najgroźniejszych w skutkach. – Postęp technologiczny odgrywa znaczącą rolę, maszyny są coraz bardziej bezpieczne, ale mimo wszystko, aby ustrzec się przed wypadkami, należy zawsze stosować podstawowe zasady BHP, o których Kasa nieustająco przypomina – mówiła dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS.

W poprzednim roku zgłoszono do KRUS 15 295 wypadków – to o 2866 mniej niż w 2017 r., a wskaźnik wypadkowości obniżył się z 10,2 w 2017 r. do 9,5 w 2018 r. Pochwycenia, uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń to – zaraz po upadkach osób – grupa najczęstszych zdarzeń wypadkowych, do których dochodzi podczas prac w gospodarstwach rolnych. KRUS kontynuując działania podjęte w ramach zeszłorocznej kampanii „Upadek to nie przypadek”, poszerza swój przekaz o informacje na temat bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń rolniczych.

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Nie daj się wkręcić” w 2019 r. odbędą się: XVII Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, XXV Konkurs „W rolnictwie można pracować bezpieczniej oraz IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje, a dziecko obserwuje”. Ponadto w całej Polsce zaplanowane są liczne spotkania, szkolenia BHP, pogadanki prewencyjne w szkołach, a podczas targów, dożynek i innych wydarzeń rolniczych pracownicy Kasy będą edukować rolników w sprawie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwiązania ograniczające ryzyko wypadków z udziałem maszyn i urządzeń rolniczych.

– Kasa od lat uczy rolników bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Mam nadzieję, że kampania prewencyjna „Nie daj się wkręcić” w jeszcze szerszym stopniu przyczyni się do zmiany postaw rolników w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym – informowała Aleksandra Hadzik.

Maciej Kania
Źródło: mat. prasowe

20. lipiec 2024 11:56