StoryEditor

Nowy preparat do ochrony owoców przed chorobami przechowalniczymi

27.10.2021., 11:44h

W połowie października w obiekcie przechowalniczym Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie firma UPL Polska zorganizowała spotkanie prasowe, podczas którego zaprezentowano nowy środek Deccopyr Pot. Zobacz film!

– Preparat ten przeznaczony jest do pozbiorczej ochrony jabłek, gruszek, brzoskwiń i nektaryn przed chorobami przechowalniczymi i dostępny jest tylko w usłudze Crop Service, która realizowana jest przez odpowiednio przeszkolonych pracowników, mających uprawnienia do wykonania zabiegu fumigacji. Rozwiązanie to od kilku lat z powodzeniem stosowane jest w krajach zachodnich – informował Arkadiusz Sławiński z firmy UPL Polska.

Jak stosować preparat Deccopyr Pot

Należy pamiętać o kilku zasadach użycia tego preparatu – przede wszystkim o odpowiednim dawkowaniu. Generator ze środkiem o wadze 1 kg przeznaczony jest do komór mieszczących 50 ton owoców, generator mniejszy – o wadze 250 g – stosuje się na 12,5 t owoców. Tego typu generatory wydzielają bardzo duże ilości dymu. Jak informował Wojciech Binek, crop service manager firmy UPL Polska, dym ma silne właściwości penetrujące. Jest w stanie dostać się w najdrobniejsze przestrzenie pomiędzy owocami czy skrzyniami. Oprócz zabezpieczenia owoców przed rozwojem chorób, dym dezynfekuje również komorę przechowalniczą i skrzyniopalety. Na czas aplikacji wszystkie urządzenia komory przechowalniczej muszą być wyłączone. Generatory zależnie od wielkości mają różny czas spalania: jednokilogramowy pali się około 15 minut, mniejszy – około 5 minut, a sam dym krąży w komorze przez 5–6 godzin. Przedstawiciel firmy zalecał, aby zaraz po wypaleniu generatora włączać wentylatory, które spowodują, że dym będzie jeszcze lepiej rozprowadzony w komorze, a dopiero po kilku godzinach uruchomić pozostałe urządzenia.

Fumigacja musi być ostatnim zabiegiem w komorze przechowalni

Używając środka Deccopyr Pot należy również pamiętać, aby fumigacja była wykonana minimum 24 godziny po aplikacji 1-MCP, jako ostatni zabieg w komorze. Ponadto należy wziąć pod uwagę pozostałości w owocach substancji aktywnej – pirymetanilu. Firma obecnie rekomenduje, aby owoce trafiały do konsumpcji co najmniej po 5 dniach od aplikacji Deccopyr Pot. Co więcej, pozostałości preparatu mogą zalegać w urządzeniach przechowalniczych nawet do roku, dlatego wypełniając komory owocami rok po fumigacji, również w nich można się spodziewać wykrycia pozostałości pirymetanilu.

W. Binek poinformował również o nowej platformie (www.uplcropservice.pl) służącej do zamawiania usług, w tym usługi fumigacji z wykorzystaniem preparatu Deccopyr Pot. Platforma umożliwia wybór odpowiedniej daty wykonania usługi i dostępna jest w całej Polsce.

Autor: H. Czerwiński 
Zdj.: H. Czerwiński
20. czerwiec 2024 20:16