StoryEditor

Preparaty mikrobiologiczne wykorzystywane w uprawie konwencjonalnej i ekologicznej

30.09.2021., 11:43h

Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW był okazją, aby spotkać się i wymienić doświadczeniami z praktykami. 5 września 2021 wilanowskie sady odwiedziło ponad 1000 osób. W trakcie spotkania, swoją najnowszą ofertę na mikrobiologiczne produkty zaprezentowała również firma Chemirol.

Mikrobiologiczny środek wspomagający rozwój roślin

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie firma Chemirol zaprezentowała szereg nowości oraz dobrze znane preparaty w ochronie upraw sadowniczych. Jednym z nich jest Bakto G-Stop - preparat mikrobiologiczny, który w składzie zawiera dwie różne bakterie ze szczepu Bacillus. Dzięki tym bakteriom wykazuje dwukierunkowe działanie fungistatyczne, czyli ogranicza presję grzybów, przez:

  •       Zasiedlenie systemu korzeniowego, łodygi i liści tworząc barierę mikrobiologiczną
  •          Wytwarzając metabolity, które eliminują rozwijające się grzyby
W efekcie następuje poprawa wigoru i podniesienie zdrowotności roślin, zmniejszenie pozostałości środków ochrony roślin w owocach. Dodatkowo chroni przed chorobami grzybowymi przy długotrwałych opadach deszczu (presja patogenów wywołana warunkami pogodowymi). Wykazuje skuteczne działanie przeciw:
  • mokrej zgniliźnie jabłek
  • mączniakowi prawdziwemu jabłoni
  • parchowi jabłoni.

Produkt jest bardzo praktyczny ze względu na to, że bakterie są w postaci przetrwalników i można go mieszać z większością fungicydów. Przeznaczony jest jako wsparcie do uprawy konwencjonalnej; posiada też certyfikat do uprawy ekologicznej.

Biopreparat poprawiający strukturę i gospodarkę wodną gleby

Z kolei BaktoKompleks to naturalny biopreparat przyspieszający rozkład materii organicznej w glebie, resztek pożniwnych, obornika czy poplonu. W swoim składzie zawiera 5 szczepów bakterii glebowych z rodzaju Bacillus (1 000 000 000 w ml). Bakterie w preparacie występują w formie przetrwalnikowej. BaktoKompleks w naturalny sposób zwiększa ilość próchnicy, ogranicza wypłukiwanie z gleby minerałów, a także poprawia jej pojemność wodną, stwarzając roślinom lepsze warunki do wzrostu. Efektem takiego działania jest mniejsza wrażliwość roślin na stres wywołany warunkami pogodowymi a co za tym idzie, większy plon. Zalecany w uprawie konwencjonalnej, jak również został dopuszczony do wykorzystywania w uprawie ekologicznej. Sprawdza się przy rekultywacji sadu, lub też na stanowiskach gdzie obsadzony będzie sad po sadzie.

Nawóz humusowy zwiększa pojemność wodną gleby

Kwasy humusowe oraz kwasy fulwowe zawarte w Naturvital Plus to podstawowe składniki żyznej gleby. Dostatek próchnicy (humusu) w glebie zwiększa jej napowietrzenie i spulchnia, znacznie poprawia pojemność wodną, podnosi dostępność składników odżywczych roślin i wzbogaca życie mikrobiologiczne. Nawożenie roślin kwasami humusowymi poprawia przepuszczalność membrany korzeni roślin i sprzyja rozwojowi korzeni włośnikowych, aktywizuje metabolizm roślin, poprawia ich wzrost i kondycję. Dzięki temu rośliny są lepiej odżywione i dają większy plon lepszej jakości.

oprac. Joanna Białek

20. maj 2024 14:11