StoryEditor

Przepis na długie przechowywanie jabłek przez zimę

27.09.2021., 11:42h

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie firma Innvigo zaprezentowała szereg nowości oraz dobrze znane preparaty w ochronie upraw sadowniczych. Obejrzyj film pod artykułem!

5 września odbył się jubileuszowy XXV Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie. Na spotkanie przybyło blisko 1000 osób, które mogły zapoznać się z  wynikami najnowszych doświadczeń prowadzonych w sadzie. O skutecznych rozwiązaniach w ochronie jabłek opowiedzieli także przedstawiciele firmy Innvigo, polskiego producenta środków ochrony roślin. Jednym z innowacyjnych rozwiązań firmy Innvigo jest preparat FriutSmart. To środek z grupy regulatorów wzrostu, stosowany do utrzymywania jakości i poprawy zdolności przechowalniczych oraz opóźniania procesów przejrzewania podczas przechowywania w chłodni m.in. jabłek i gruszek. FriutSmart hamuje produkcję etylenu, dzięki czemu jabłka lepiej się przechowują: nie więdną, nie tracą jędrności i są mniej podatne na choroby przechowalnicze.

Marcin Kanownik z Innvigo podkreślił, że FriutSmart to polski produkt.

  - To bardzo ważne, by polski konsument kupował polskie jabłka od polskiego producenta. Istotne jest też, by do ochrony tych owoców sadownik używał preparatów pochodzących z polskiej firmy – wyjaśnił Kanownik.

Walka o jakość jabłka z przechowalni

Przedstawiciel Innvigo przypomniał, że ten sezon nie był łaskawy dla upraw sadowniczych. Niekorzystne zjawiska jak burze, grad, deszcze nawalne spowodowały, że jakość zbieranych jabłek jest różna.

- Dwa ostatnie tygodnie sierpnia to ciągłe opady deszczu w całej Polsce. To oczywiście przekłada się na stan jabłek w sadach. Dlatego presja chorób grzybowych, zwłaszcza  chorób przechowalniczych będzie bardzo wysoka. W związku z tym powinniśmy zadbać szczególnie o zwalczanie tych chorób przechowalniczych, które będą nam się rozwijały w okresie późniejszym. Pamiętajmy jednak, że infekcje następują właśnie teraz i do tych zabiegów powinniśmy użyć preparatów dwuskładnikowych – wyjaśnił Kanownik.

Zwrócił też uwagę, że na rynku jest bardzo duża ilość środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia, których stosowanie niesie za sobą bardzo duże ryzyko. Zaapelował, by sadownicy kupowali produkty z legalnych źródeł.
 

Więcej o produktach Innvigo i ochronie sadów dowiesz się z filmu!

20. lipiec 2024 11:34