StoryEditor

Puda zapowiada projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych

16.11.2020., 11:20h

- Moim priorytetem jest wzmocnienie roli rodzinnych gospodarstw rolnych. Dlatego przygotowujemy projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, aby to one, a nie rolnik, stały się podmiotem, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej - poinformował dziś minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda poinformował, że jego priorytetem, jako ministra, jest wzmacnianie roli rodzinnych gospodarstw rolnych. 

- Aby to realizować zamierzam na ten cel pozyskać większe środki unijne. W tej chwili podmiotem w gospodarstwach jest rolnik. Chcemy to zmienić, by podmiotem było gospodarstwo. W związku z tym przygotowujemy projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, aby to one były podmiotem, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków – zapowiedział Puda.

Zdaniem ministra Pudy, zmiany legislacyjne są konieczne, bo do tej pory taką podmiotowość miał gospodarz, a to skutkowało np. komplikacjami przy kwestiach spadkowych czy przy realizacji programów unijnych.

Minister zauważył, że należy także poszerzyć poziomo gospodarstwa poprzez tworzenie silnych podmiotów, jak np. spółdzielnie. 

- Stworzenie spółdzielni spowoduje to, że kilka podmiotów będzie mogło lepiej konkurować, bo stanie się jednym silnym podmiotem na rynku rolnym – powiedział.

I zapewnił, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, który pozwoli na realizację tych kwestii.

Wzmocnienia małych i średnich gospodarstw oczekuje od Polski także Komisja Europejska. Taką rekomendację przedstawiła dziś, wskazując główne kierunki polskiego narodowego planu strategicznego w ramach WPR po 2020 roku.


ksz, fot. ksz
21. lipiec 2024 18:22