StoryEditor

Sadowniczy poligon doświadczalny

11.09.2020., 11:15h

Bycie liderem w światowej produkcji jabłek zobowiązuje do ciągłego rozwoju. Chcąc utrzymać się na rynku, trzeba mieć w swojej ofercie nowoczesne odmiany i produkować je z nastawieniem na wysoką jakość. Swoją wiedzą i doświadczeniem na ten temat dzielą się gospodarze Sadu Pokazowego „Dwa Jabłka”.

Krzysztof Zatorski prowadzi gospodarstwo sadownicze w Pilicy koło Warki. Uprawiane są tam jabłonie i grusze. Wraz z żoną Magdaleną oraz ze wspólnikiem, Przemysławem Pankiem, prowadzą też firmę Dwa Jabłka, oferując kompleksowe usługi dla sadownictwa. Główne gałęzie firmy to ochrona przeciwgradowa oraz sprzedaż materiału szkółkarskiego. Różne ich klony i sposoby prowadzenia można obejrzeć w Sadzie Pokazowym, który został założony w maju 2014 r. Trzy lata później firma Dwa Jabłka włączyła się w inicjatywę „Jabłkowa Warka”, a Sad Pokazowy stał się jednym z punktów Wareckiego Szlaku Jabłkowego.

Kalejdoskop odmian

W sadzie „Dwa Jabłka” rosną najnowsze odmiany jabłoni w różnych powtórzeniach. 
– Przed podjęciem decyzji o zakupie wybranej odmiany można tu przyjechać i ocenić, czy sprawdzi się ona w naszym klimacie, w danych warunkach uprawowych – wyjaśnia pan Krzysztof. Rosną tu m.in. różne powtórzenia Gali, Golden Deliciousa czy Red Deliciousa. 
– Jonagoldów już nie ma, bo zainteresowanie nimi jest coraz mniejsze – mówi gospodarz. – W zeszłym roku posadziliśmy za to kilka odmian bezparchowych, aby przekonać się, jak sprawdzą się one w produkcji i na ile ich owoce są atrakcyjne w naszym klimacie.
Powtórzenia różnią się m.in. mutacjami danej odmiany i gęstością nasadzeń (co 0,8 i co 0,4 m). Dzięki temu można dokładniej przyjrzeć się poszczególnym sportom. Przykładowo porównując zwykłego Golden Deliciousa z Golden Delicious Parsi da Rosa, pan Krzysztof zauważył, że w pierwszych dwóch latach rumieniec jest mało atrakcyjny. 
– Moim zdaniem nie do końca odpowiadają mu nasze warunki klimatyczne, dużo lepiej sprawdza się tu standardowa odmiana.
W sadzie można też ocenić takie cechy odmianowe, jak podatność na choroby czy jakość owoców. 
– Gala jest bardzo podatna na zgorzele, stanowisko pod nią musi być więc właściwie dobrane. Należy unikać obniżeń terenów, gdzie tworzą się zastoiska mrozowe, a także lokalizacji z tendencją do podmakania. Z kolei Braeburn Marri Red, odmiana bardzo późna, jest w miarę odporna na zgorzele.

04. grudzień 2024 12:21