StoryEditor

Skuteczna ochrona przedzbiorcza jabłoni i grusz. Innvigo prezentuje nowości

22.09.2021., 11:42h

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie firma Innvigo zaprezentowała szereg nowości oraz dobrze znane preparaty w ochronie upraw sadowniczych. Obejrzyj film pod artykułem!

5 września odbył się jubileuszowy XXV Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie. Na spotkanie przybyło blisko 1000 osób! Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki najnowszych doświadczeń prowadzonych w sadzie. O najnowszych rozwiązaniach w ochronie sadu opowiedzieli także przedstawiciele firmy Innvigo, polskiego producenta środków ochrony roślin.

W tym roku firma wprowadziła dwa preparaty: Puenta 62,5 WG oraz Pretor 469 SC. Są to fungicydy o działaniu powierzchniowym i wgłębnym przeznaczone do zapobiegawczego i interwencyjnego zwalczania chorób grzybowych. 

Puenta 62,5 WG - lekarstwo na choroby przechowalnicze

Preparat Puenta 62,5 WG zawiera dwie substancje czynne o różnym mechanizmie działania: cyprodynil i fludioksonil.

- Połączenie tych dwóch substancji wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób przechowalniczych, takich jak gorzka zgnilizna, szara pleśń, mokra zgnilizna i brunatna zgnilizna. Puenta chroni również przed wieloma innymi rodzajami chorób grzybowych – zaznaczył Damian Bernat podczas Dnia Otwartego Sadu Doświadczalnego SGGW w Wilanowie.

Preparat zarejestrowany jest w ochronie upraw sadowniczych, takich jak jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, wiśnie, w uprawach jagodowych -  maliny, truskawki, borówki i  porzeczki oraz w szkółkach drzew owocowych i w warzywach.  

Skuteczna ochrona przedzbiorcza jabłoni i grusz

Drugą nowością od Innvigo jest środek Pretor 469 SC, oparty na dwóch substancjach pochodzących z różnych grup chemicznych i wykazujących odmienny mechanizm działania: fludioksonil i pirymetanil.

- Pretor chroni nasze owoce przed szeregiem chorób przechowalniczych, takich jak szara pleśń, gorzka zgnilizna czy sina zgnilizna. Zarejestrowany jest w ochronie jabłoni oraz gruszy i dedykowany do ochrony przedzbiorczej tych owoców - wyjaśniał Bernat.

Zaznaczył, że w tym sezonie mamy bardzo duże nasilenie patogenów spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego zastosowanie preparatów opartych na substancjach z różnych grup chemicznych zapobiegnie powstawaniu uodpornień grzybów na substancje aktywne. To z kolei pozwoli przeciwdziałać chorobom w komorze przechowalniczej.

- Substancje zawarte w tych dwóch preparatach zapobiegają rozwojowi parcha, który może być dużym problemem w tym roku. Warto zaznaczyć, że  okres karencji Puenty i Pretora w uprawie jabłoni oraz gruszy wynosi  tylko trzy dni – dodał Bernat.

Długie przechowywanie owoców dzięki FruitSmart

Uczestnicy Dnia Otwartego mogli także zapoznać się z działaniem środka FriutSmart. To preparat z grupy regulatorów wzrostu. Stosowany on jest do utrzymywania jakości i poprawy zdolności przechowalniczych oraz opóźniania procesów przejrzewania podczas przechowywania w chłodni.

Więcej o produktach Innvigo i ochronie sadów dowiesz się z filmu!
14. czerwiec 2024 17:07