StoryEditor

Szkolenia w Nowosądeckiem

Firma Yara Poland i BASF Polska zorganizowały seminaria dla producentów owoców z rejonu Nowego Sącza. 19 stycznia odbyło się spotkanie w Łącku, a 20 stycznia w Łososinie Dolnej.

Podczas szkolenia Adam Fura z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego omówił założenia technologiczne dla produkcji poszczególnych grup odmian jabłoni. Charakteryzując odmiany z grupy Gala, przypomniał, że są one średnio odporne na mróz i bardzo podatne na choroby kory i drewna. Najlepszą dla nich podkładką jest M.9, najmniej wskazane są natomiast te z rodziny P. Prelegent informował także o wysokich potrzebach nawożenia Gali potasem. Zwrócił jednocześnie uwagę na to, aby nawożenie pozakorzeniowe wapniem nie było zbyt intensywne.

Obserwacjami i wnioskami dotyczącymi nawożenia sadów w tym sezonie, na podstawie stanu odżywienia drzew w ubiegłym roku, podzielił się z uczestnikami seminariów dr Andrzej Grenda z firmy Yara. Stwierdził, że niektóre rejony, np. Lubelszczyzna oraz okolice Grójca i Warki  zostały doświadczone przez wiosenne przymrozki aż trzykrotnie na początku wegetacji. W takiej sytuacji należało zadbać o szybką regenerację systemu korzeniowego, stosując na początku wegetacji nawóz posypowy YaraMila Complex (200 kg/ha) oraz dolistnie przed kwitnieniem oraz po nim KristaLeaf Fruit Controller, nawet czterokrotnie w dawce 3 kg/ha. Zahamowanie wzrostu roślin, które wystąpiło w niektórych rejonach w połowie maja ze względu na niską temperaturę, można było korygować, stosując doglebowo product YaraLiva Nitrabor w dawce 200 kg/ha oraz dolistnie nawóz wspierający fotosyntezę: KristaLaef Foto w dawce 3 kg/ha. Sierpień i wrzesień, które przyniosły duże opady deszczu, sprawiły, że szczególną uwagę należało zwrócić na szybkie dostarczenie potasu i azotu, nawet jeszcze osiem tygodni przed zbiorem. Cel tego zabiegu to dobre wybarwienie i dorastanie owoców. W takiej sytuacji sprawdzała się zastosowana doglebowo w dawce 200 kg/ha saletra potasowo-wapniowa: Unika Calcium. Dodatkowo w celu poprawienia jakości jabłek należało w tak trudnym sezonie zastosować kilkakrotnie dolistnie saletrę wapniową: YaraLiva Calcinit w dawce 10 kg/ha.

Ofertę nowych produktów w ochronie fungicydowej sadów jabłoniowych, wraz z zaleceniami na zbliżający się sezon przedstawili Kamil Kawęcki (w Łącku) i Przemysław Kostrzewski (w Łososinie Dolnej) z firmy BASF Polska. Jednym z nowych preparatów wprowadzonych w tym sezonie przez tę firmę jest Sercadis –fungicyd zawierający innowacyjną substancję czynną – Xemium. Środek ten wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością w zwalczaniu najważniejszych chorób grzybowych, czyli parcha jabłoni i gruszy oraz mączniaka jabłoni. Dobrze miesza się z innymi środkami ochrony roślin oraz nawozami. Cechuje go niska dawka na hektar (0,25 l) i wygodne opakowanie (1 l). Stosuje się go w najbardziej newralgicznym okresie dla ochrony, tj. w fazach BBCH 53-81.

Po części seminaryjnej uczestnicy wykładów mogli wziąć udział w pokazach zimowego cięcia drzew, które odbyły się w okolicznych sadach.

oprac. red., fot. W. Wojcieszek

09. luty 2023 07:44