StoryEditor

Tylko pojedyncze gospodarstwa z Ukrainy będą eksportować wiśnie

01.06.2022., 12:06h

Ten tydzień na Ukrainie rozpoczął sezon na wiśnie z południowych i zachodnich regionów. Różnica pomiędzy nimi jest widoczna. Dlaczego?

Na rynek ukraiński w tym tygodniu weszły pierwsze partie wiśni. Sprzedaż rozpoczęła się analogicznie do zeszłego roku w tym samym okresie. Różnica jest taka, że odbywa się w małych hurtowniach.

Na południu ceny kształtują się na poziomie 60-65 UAH / kg (8,73-9,46  zł/ kg), a na zachodzie po 70-80 UAH / kg (10,19-11,64 zł/ kg). Skąd różnica w cenie? Okupacja południowej części kraju to przyczyna różnic, jaką widzimy na kilogramie wiśni. Producenci z regionu Chersonia nie mają praktycznie możliwości dostarczania swojego towaru do innych miejscowości w Ukrainie.

Plantatorzy z regionów Zaporoża i Mikołajowa mogą częściowo wysyłać wiśnie do centralnej części kraju. W rezultacie głównym dostawcą wiśni jest dziś region Zakarpacia, gdzie ceny wczesnych owoców i jagód zawsze były nieco wyższe.

Na chwile głównym rynkiem zbytu na wiśnie jest rynek krajowy. Przez aktualną sytuację tylko pojedyncze gospodarstwa mogą sobie pozwolić na eksport wiśni. W warunkach wojny i znacznego odpływu ludności producentom trudno jest ocenić popyt na wiśnie i przewidzieć ceny. Producenci z tymczasowo okupowanych terytoriów obawiają się, czy będą w stanie sprzedać cały zbiór wiśni i w jakich cenach.

 

Źródło: EastFruit
Fot: envatoelements

18. kwiecień 2024 16:18