StoryEditor

Wzorowi Ogrodnicy 2018

14 września, podczas XX Dni Ogrodnika w gołuchowskim Zamku Czartoryskich odbyła się gala finałowa konkursu „Wzorowy Ogrodnik”. Kto w tym roku został wyróżniony?

Celem konkursu jest wytypowanie i promocja ogrodników – producentów i ich gospodarstw, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa osobista zasługują na wyróżnienie. Konkurs służy promowaniu dobrego wizerunku polskiego ogrodnictwa w kraju i zagranicą, a także promowaniu tradycji i wysokiej jakości produktów rodzimych z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.

Zgłoszenia do XII edycji konkursu „Wzorowy Ogrodnik” napłynęły z wielu rejonów kraju. Kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Komosy wyłoniła finalistów konkursu. Laureaci otrzymali statuetkę z brązu „Wzorowy Ogrodnik” oraz Certyfikat Znaku „Wzorowy Ogrodnik”, upoważniający do umieszczenia znaku na produktach, opakowaniach itp. oraz puchary ministra rolnictwa i rozwoju wsi – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który objął konkurs patronatem honorowym. Organizatorami konkursu są: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział w Kaliszu i Polski Związek Ogrodniczy.

Tegoroczni laureaci i finaliści

Laureatami w kategorii Warzywnictwo gruntowe zostali Brygida i Klaudiusz Matejkowie z Opola, a do finału zakwalifikowali się: Artur Matuszak z miejscowości Kucharki oraz

Ewa i Wojciech Chwaliszowie z miejscowości Chełmiczki. W kategorii Warzywnictwo pod osłonami laureatami zostali Magdalena i Robert Kociszewscy z Janowa, a do finału zakwalifikowali się: Beata i Andrzej Walczakowie z Kalisza i Piegoniska Pustkowia oraz Agnieszka i Piotr Lisowie z miejscowości Ociąż. W kategorii Sadownictwo laureatami zostali Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy z Białej Rawskiej, a do finału zakwalifikowali się: Halina i Stanisław Janiak z Cieni Pierwszej oraz Ewelina i Andrzej Kaczmarewowie z Koźminka. W kategorii Szkółkarstwo roślin ozdobnych laureatami zostali Agnieszka Pelczar-Kałuzińska i Michał Kałuziński z Boczków-Parceli, a do finału zakwalifikowali się: Bartłomiej Ważyński ze Śleszyna oraz Dorota i Walenty Zdunkowie z Chwalęcin. W kategorii Rośliny ozdobne pod osłonami laureatem został Marek Dzida z Goczałkowic Zdroju (woj. śląskie), a do finału zakwalifikowali się: Małgorzata i Mirosław Grzechowiakowie z Pleszewa, Adrianna i Jan Kłakowie z Łubowa oraz Aniela i Andrzej Kłakowie z Poznania.

Laureatami kategorii specjalnej zostali Alina i Marek Lewandowscy, zajmujący się uprawą i produkcją ziół w Kruszynku, a do finału zakwalifikowali się: Dawid Kleinschmidt zajmujący się uprawą winorośli i produkcją win w Kadynach oraz Przemysław Żebracki prowadzący ekologiczną uprawę owoców i warzyw w Bażanówce.

Wzorowi sadownicy

Grażyna i Jan Rokiccy z synem Cezarym prowadzą rodzinne gospodarstwo sadownicze o powierzchni 15 ha w Białej Rawskiej. Sadownicy stawiają przede wszystkim na 4 odmiany jabłoni: Red Jonaprince, Ligol, Jonagored i Szampion. Warte podkreślenia jest coroczne wysokie plonowanie drzew w gospodarstwie, sięgające 70–100 t/ha, z czego 90–95% to jabłka deserowe wysokiej jakości. Jak informują państwo Rokiccy, w ich sadach co roku odmładza się nasadzenia na powierzchni 1–2 ha. Kwatery są nawadniane kropelkowo i nawożone fertygacyjnie. Drzewa uprawiane są zgodnie z wymaganiami integrowanej produkcji owoców.

Państwo Rokiccy współpracują ze szkołami ogrodniczymi, instytucjami związanymi z sadownictwem i ogrodnictwem, a także z Uniwersytetem Warszawskim. Od 6 lat należą do Grupy Producentów Owoców i Warzyw Raj-Fruit w Wilkowie, która dysponuje m.in. zapleczem przechowalniczym ULO. Owoce z tej grupy sprzedawane są zarówno w kraju, jak i zagranicą (rynki europejskie, afrykańskie, azjatyckie).

07. październik 2024 01:43