StoryEditorMateriał promocyjny

Czym kierować się przy wyborze opryskiwacza do ogrodu

10.11.2022., 18:24h
Bez wątpienia opryskiwacz odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym ogrodzie oraz na naszej działce. Najczęściej korzysta się z niego do: zraszania roślin, rozpylania środków ochronnych, a także rozsiewania nawozów. Dodatkowo niektóre produkty wyposażone są w funkcje bielenia drzew. W momencie, gdy zbierzemy wszystkie te informacje do przysłowiowej kupy to dostajemy sprzęt, jaki idealnie sprawdzi się do wielu zadań w przydomowym sadzie.

Rodzaje opryskiwaczy – na co zwrócić uwagę?

Przed doborem odpowiedniego opryskiwacza musimy zapoznać się z potrzebami naszego gospodarstwa. Produkt końcowy, na jaki się zdecydujemy uzależniony jest od jego rodzaju i paliwa, a także mechanizmu rozprowadzenia środka chemicznego, z jakim będziemy mieć styczność. Również nie należy oszczędzać na zakupie spryskiwacza, ponieważ od tego głównie uzależniona jest jakość plonów. Warto więc znać podstawowe spryskiwacze, do jakich mamy dostęp udając się do sklepu.

Rodzaje opryskiwaczy, które dostępne są na rynku

Opryskiwacze polowe

Sama nazwa może już nam sugerować, iż idealnie sprawdzają się one w przypadku prac polowych, gdyż możemy szybko, sprawnie rozpylić dużą ilość danego środka chemicznego na ogromnej powierzchni. Wyróżnia się następujące opryskiwacze polowe:

  • Opryskiwacze samojezdne – jest to swego rodzaju pojazd, który ma własny układ napędowy i jednostkę sterującą przez to nie musimy podpinać do zestawu dodatkowych części.
  • Opryskiwacze zawieszone – wyposażone są w roboczą belkę. Zawiesza się je na TUZ ciągnika.
  • Opryskiwacze zaczepiane – łączy się je z danym pojazdem i ciągnikiem wykorzystując do tego hak. W tym przypadku istnieje możliwość zastosowania różnego typu dysz, dzięki czemu z powodzeniem wykonamy opryski w pionie.
image

Opryskiwacze ogrodowe

FOTO: masalski.pl

Opryskiwacze sadownicze

Tego typu opryskiwacze służą głównie jak można rozpoznać po samej nazwie do pracy w sadzie. Pryskać za ich pomocą możemy po powierzchni zarówno drzewa, jak i krzewu. Na tle innych rozwiązań wyróżniają się dłuższą dyszą oraz dużą wysokością, dzięki czemu jesteśmy w stanie dotrzeć do najwyższych partii roślin w sadzie.

Opryskiwacze ogrodnicze

Jest to idealny spryskiwacz, który przez swój rozmiar sprawdzi się w przypadku niewielkich upraw. Są to produkty ergonomiczne i bardzo łatwe w obsłudze.

Wyróżnia się następujące opryskiwacze ogrodnicze:

  • opryskiwacze kompresyjne – obsługuje się je z łatwością. Pod wpływem ciśnienia jakie generuje sprzęt możemy z dokładną precyzją wykonywać opryski.  Jest on polecany osobom starszym, gdyż nie wymaga siły i zaawansowanej wiedzy;
  • opryskiwacze plecakowe – ich rozmiar jest nie wielki dodatkowo posiadają możliwość noszenia ich jak sama nazwa nam już wskazuje na plecach.

Czym kierować się podczas wyboru?

Największymi kryteriami są powierzchnia działki oraz pojemność pojemnika od spryskiwacza. W przypadku dużej działki sprawdzi się opryskiwacz ciśnieniowy 5l głównie w formie plecaka, wózka lub urządzenia z akumulatorem, które sprawia, że nie musimy ręcznie tłoczyć powietrza. Również należy zwrócić uwagę na ilość zadań jaką jesteśmy w stanie wykonać jednorazowo bez dolewania substancji do zbiornika.

Cena

Ceny opryskiwaczy są bardzo zróżnicowane i jak zostało już wspomniane uzależnione są głównie od wielkości pojemnika i zaawansowania technologicznego. Mimo wszystko kwoty prezentują się następująco:

  1. Najmniejsze sprzęty jesteśmy w stanie zakupić już za ledwie za kilkanaście złotych
  2. Opryskiwacze ręczne kosztują już od kilkudziesięciu złotych
  3. Opryskiwacze na ramienne lub plecakowe to koszt do 500 złotych
  4. Najdroższymi rozwiązaniami są bez wątpienia opryskiwacze akumulatorowe kosztujące od 1 tys. zł w górę.

Masalski.pl

20. czerwiec 2024 01:56