StoryEditorMateriał promocyjny

Opryskiwacze polowe – czym są i jakie mają zastosowania?

02.01.2024., 12:34h
Duże gospodarstwa rolne wymagają stosowania profesjonalnego sprzętu, który nie tylko przyczyni się do uzyskania wysokiej jakości plonów, ale również odciąży rolnika podczas pracy. Zarządzanie obszarem kilku hektarów przy użyciu jedynie podstawowego wyposażenia staje się w dzisiejszych czasach wyzwaniem wręcz niemożliwym do wykonania.

Czynnością, która wymaga największej precyzji w branży rolniczej jest nawożenie. To od tego procesu w dużej mierze zależy, jak plony będą prezentować się podczas zbiorów oraz ile w końcowym rozrachunku rolnik za nie zarobi. Z tego też względu, niezbędna staje się inwestycja w wysokiej jakości opryskiwacz. To właśnie tej maszynie rolniczej poświęcony zostanie cały poniższy wpis. Zapraszamy!

Czym są opryskiwacze polowe?

Opryskiwacze polowe są bez wątpienia najliczniejszą grupą spośród wszystkich typów urządzeń przeznaczonych do nawożenia. Nie posiadają skomplikowanej budowy, jednak odgrywają kluczową rolę dla całej uprawy. Jak doskonale wiadomo, opryski są w dzisiejszych czasach koniecznością dla prawidłowego rozwoju roślin. Chronią przed chorobami, grzybami oraz często atakującymi uprawę szkodnikami.

Nie chcąc narażać się na ogromne straty, rolnicy decydują się na zakup solidnych opryskiwaczy wraz ze stosowaniem w nich najwyższej jakości płynów. Opryskiwacze polowe można podzielić zasadniczo na dwie grupy:

  • Zwieszane – nie posiadają własnej osi z kołami, co wpływa na konieczność umieszczania ich na tylnej części ciągnika,
  • Zaczepiane – wyposażone we własną oś i mocowane przy użyciu haków do trzeciej linii zawieszenia ciągnika.

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów posiada swoje zarówno wady, jak i zalety. Rolnicy częściej decydują się jednak na opryskiwacze zwieszane, z uwagi na łatwość manewrowania ciągnikiem.

image

Budowa opryskiwacza – jak działają te maszyny?

FOTO: Hardi

Budowa opryskiwacza – jak działają te maszyny?

Opryskiwacze cechuje mało skomplikowana budowa, na którą składają się zbiornik, pompa i rozpylacz. Cały proces opryskiwania polega na rozpyleniu małych kropli czynnika po całym obszarze pola uprawnego. Płyn wydobywa się ze zbiornika poprzez generowane w układzie przez pompę ciśnienie. Następnie kierowany jest przewodami do rozpylaczy, które najczęściej w postaci różnego rodzaju dysz, wypuszczają do otoczenia krople o różnym kształcie i rozmiarze.

W sytuacji, w której pojawia się konieczność wymiany poszczególnych podzespołów opryskiwacza, najlepiej zainwestować w Hardi części. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że produkty marki Hardi będą odpowiednie dla maszyn tej samej firmy. To wysokiej jakości komponenty, znacznie wydłużające żywotność całej maszyny. Zdecydowanie rekomenduje je większość sprzedawców podzespołów w branży rolniczej.

Czym kierować się przy wyborze opryskiwacza?

Przy wyborze odpowiedniego opryskiwacza powinniśmy kierować się jego pojemnością i funkcjonalnością. Pierwszą z tych rzeczy należy dopasować do specyfiki ciągnika. Pojazd może niekoniecznie radzić sobie z udźwignięciem opryskiwacza o zbyt dużych gabarytach. W kwestii funkcjonalności, nowoczesne sprzęty mogą posiadać nawet systemy monitorowania, zdolne kontrolować ilość aplikowanego środka dla danego terenu.

14. czerwiec 2024 05:57