StoryEditorKomunikat jagodowy

Komunikat jagodowy z 28 kwietnia 2022 roku. Jakie zabiegi wykonać na plantacjach truskawek?

28.04.2022., 11:00h
W najnowszym komunikacie jagodowym firma Bayer podpowiada, jakie zabiegi należy wykonać w najbliższym czasie na plantacjach truskawek.

W zależności od rejonu kraju oraz systemu uprawy występują duże różnice w rozwoju roślin:

  • uprawy gruntowe w tunelach – odmiany wczesne (np. ‘Flair’) – pełnia kwitnienia/po pełni kwitnienia;
  • rośliny odmian wczesnych w gruncie otwartym okryte białą agrowłókniną – początek kwitnienia;
  • odmiany wczesne w gruncie – pojawianie się pierwszych kwiatostanów.
image

 Fot. 1. Odmiana ’Flair’ w uprawie tunelowej (25.04.2022)

FOTO:
image

Fot. 2. Odmiana ’Allegro’ w uprawie pod białą włókniną (27.04.2022)

FOTO:
image

Fot. 3. Odmiana ‘Asia’ w uprawie pod białą agrowłókniną (27.04.2022)

FOTO:
image

Fot. 4. Odmiana ‘Grandarosa’ w uprawie w otwartym gruncie (27.04.2022)

FOTO:
image

Fot. 5. Odmiana ‘Roxana’ w uprawie w otwartym gruncie (27.04.2022)

FOTO: Odmiana Roxana truskawka

W tym momencie na plantacjach w gruncie otwartym znajdujących się przed kwitnieniem warto zwrócić uwagę na przędziorki oraz roztocza truskawkowca. Pojawiły się młode formy ruchome przędziorka oraz jego jaja. Po stwierdzeniu przekroczenia progu szkodliwości (3 formy ruchome na pojedynczy listek liścia złożonego) na plantacjach przed kwitnieniem należy wykonać zabieg zwalczający akarycydami zawierającymi abamektynę lub fenpiroksymat, do zwalczania jaj przędziorka warto dodać heksytiazoks.

W uprawach pod osłonami można wykorzystać Fitter w dawce od 3 do 16 l/ha, stężenie 1%. Produkt ten posiada krótki okres karencji (1 dzień) i warto go stosować w blokach, wykonując 3 zabiegi co 7 dni. Podczas stosowania tego preparatu wymagane jest całkowite pokrycie powierzchni liści, także od spodu.

Do ograniczania przędziorków w szklarniach zarejestrowany jest Requiem Prime w dawce 5 l/ha. Do  zwalczania roztocza truskawkowca przed kwitnieniem można wykorzystać Movento 100 SC w dawce 1 l/ha. Zabieg będzie również ograniczał przędziorka chmielowca. Na plantacjach w czasie kwitnienia można wykonać zabieg preparatem zawierającym bifenazat, dawka 0,6 l/ha (1 dzień karencji).

Kwieciak malinowiec. Na plantacjach przed kwitnieniem w fazie rozsypującego się kwiatostanu oraz po rozwinięciu się pierwszych kwiatów należy wykonać lustracje pod kątem obecności szkodnika. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia liści, które pojawią się jako pierwsze (okrągłe otwory). Stwierdzenie w próbie 150–200 kwiatostanów obecności 1 chrząszcza jest informacją wskazującą na konieczność wykonania zabiegu. Można zastosować Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha.

Szara pleśń. W związku ze wzrostem temperatury oraz okresowymi opadami rośnie ryzyko wystąpienia szarej pleśni. Duże zagrożenie występuje w uprawach tunelowych. W uprawach pod osłonami należy kontynuować ochronę przed szarą pleśnią, zwracając uwagę na okres karencji fungicydu. Natomiast w gruncie otwartym należy rozpocząć ochronę na plantacjach przykrywanych agrowłókniną. W obu typach upraw truskawki zaleca się zastosowanie fungicydu o działaniu interwencyjno-zapobiegawczym i systemicznym Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha. Będzie to również zabieg przeciwko mączniakowi prawdziwemu truskawki, białej plamistości liści truskawki, której objawy występują na plantacjach, skórzastej zgniliźnie owoców oraz antraknozie truskawki. Liczba zabiegów w sezonie – maksymalnie 2, karencja: 3 dni. W celu zachowania rotacji substancji czynnych do programu przeciwko szarej pleśni należy wprowadzić Teldor 500 SC (karencja 1 dzień) w dawce 1,5 l/ha oraz Serenade ASO (brak okresu karencji) w dawce 8,0 l/ha. Zabiegi wykonywać w odstępach co 7–10 dni.

 

25. maj 2024 15:15