StoryEditorNOWE ZAGROŻENIA

Nowy sprawca gorzkiej zgnilizny jabłek w Europie – raport PIORIN

28.11.2022., 11:31h

Na oficjalnej stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa pojawił się 26. raport, który opisuje nowe zagrożenia fitosanitarne dla Polski. Między innymi pojawił się nowy sprawca gorzkiej zgnilizny jabłek w Europie.

Nowe zagrożenia dla sadowników

Nowym sprawca gorzkiej zgnilizny w Europie jest Colletotrichum chrysophilum. Grzyb, który odnotowany jest między innymi w USA, Panamie, Portoryko, Brazylii, Urugwaju, Izraelu oraz Korei Południowej, po raz pierwszy został wykryty w Europie w Hiszpanii oraz we Włoszech.

Jego żywicielami, częściej niż zielne są rośliny zdrewniałe. Objawy są zróżnicowane i zależą od izaolatu grzyba.

  • Objawy jedynie na liściach: nekrozy, chlorotyczne plamy, opadanie liści.
  • Powstawanie niewielkich plam na owocach.
  • Inne izolaty, które pojawiły się w Hiszpanii, wywołują gorzką zgniliznę.

Kolejnym zagrożeniem jest nowy gatunek pluskwiaka, którego w Warszawie miało miejsce pierwsze wykrycie na terenie Polski. Pluskwiak to Metacalfa pruinosa. Notowany w Ameryce i kilkunastu innych krajach europejskich.

image
SEZON OWOCÓW PESTKOWYCH

Szkodniki i choroby w sadach pestkowych. Jak sobie z nimi poradzić?

Poraża on zdrewniałe gatunki roślin liściastych, w tym sadowniczych. Efekty żerowania najbardziej widoczne są poprzez wytworzone deformacje i uszkodzenia pędów oraz gałęzi. Efektem tego jest więdnięcie i obumieranie.

Dodatkowym zagrożeniem ze strony pluskwiaka jest wytwarzanie przez niego dużej ilości rosy miodowej, która sprzyja rozwijaniu się różnych gatunków grzybów. Stwierdzono również, że gatunek ten przenosi fitoplazmy oraz wirusy.

Pełny tekst raportu nr 26 znajduje się pod linkiem: http://piorin.gov.pl/zdrowie-roslin/nowe-zagrozenia/

opr. Bernat Patrycja na podst raportu PIORIN

Fot: envato.elements

20. czerwiec 2024 19:37