StoryEditorMateriał promocyjny

Nowoczesna ochrona roślin – na czym polega?

28.12.2022., 11:01h

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa to także bardziej świadome rolnictwo. Coraz częściej decydujemy się na odejście od chemicznych preparatów na rzecz biologicznych metod ochrony roślin. Dzięki temu uzyskujemy ekologiczne uprawy. Na czym konkretnie polega nowoczesna ochrona roślin? Wyjaśniamy!

Biologiczne metody ochrony roślin

Coraz więcej hodowców roślin decyduje się na rezygnację lub ograniczenie chemicznych środków ochrony roślin. To świetny krok, zmierzający ku uprawom ekologicznym i trafieniu do coraz bardziej świadomych odbiorców. Doskonałym pomysłem na zastąpienie tych chemicznych są biologiczne metody ochrony roślin.

Produkty biologiczne oparte są o działanie wirusów, grzybów, bakterii, feromonów, a nawet owadów drapieżnych. Znakomitym przykładem tego ostatniego jest choćby kruszynek (Trichogramma spp.), który jest wszechstronnie wykorzystywany w walce ze szkodnikami. Bakterią, która jest również wykorzystywana na szeroką skalę w biologicznej ochronie roślin, jest Bacillus thuringiensis. Preparaty zawierające tę bakterię skutecznie wspomagają ochronę roślin, poprzez wytwarzanie toksycznego kryształu, paraliżującego przewód pokarmowy owadów. Biopreparaty na bazie grzybów, czyli fungicydy, które są w Polsce szerzej wykorzystywane to te zawierające zarodniki grzyba Coniothyrium minitans (działa na grzyby powodujące zgniliznę twardzikową m.in. na warzywach i rzepaku) oraz z zarodnikami Pythium oligandrum, który chroni korzenie m.in. truskawek, pomidorów, papryki i sałaty przed chorobami powodującymi zgorzel podstawy łodygi, zgniliznę twardzikową, fytoftorozę czy fuzariozę. 

Biologiczne metody uprawy roślin są częścią obowiązujących zasad integrowanej ochrony roślin, na którą składają się również, po biologicznych, także metody hodowlane i agrotechniczne, a dopiero na końcu środki chemiczne. 

Ekologiczne produkty do uprawy roślin

Uprawa ekologiczna oparta jest na nieprzetworzonych technologicznie produktach, które mają pochodzenie mineralne lub biologiczne. Żeby uprawa mogła nazywać się ekologiczną, nie można w niej wykorzystywać żadnych środków chemicznych. Również żyzność gleby podnosi się w takich uprawach naturalnie – poprzez nawozy organiczne jak kompost, obornik, oraz stosowanie zasad, jak uprawa współrzędna czy płodozmian.

Ekologiczne produkty do uprawy roślin, które wykorzystywane są dziś na największą skalę to bioinsektycydy, które pomagają w zwalczaniu szkodników, m.in. gąsienic owocówki jabłkóweczki czy motyli, fungicydy, które działają owadobójczo, grzybo- i roztoczobójczo, a także środki poprawiające właściwości gleby i zaprawy (zawierające bakteria i kultury szczepów mikroorganizmów). W uprawach ekologicznych stosuje się także organizmy pożyteczne, np. drapieżnych roztoczy czy nicieni, nawozów naturalnych m.in. na bazie ekstraktu z vermikompostu, oraz preparaty pomocnicze i stymulatory odporności, które aktywują mechanizmy i reakcje obronne rośliny. 

Nowoczesna ochrona roślin a uprawy ekologiczne

Produkty ekologiczne do ochrony roślin to w dużej mierze właśnie biologiczne metody ochrony roślin. Nowoczesne podejście do ochrony upraw sprawia, że zbierana z pola żywność nie zawiera szkodliwych, chemicznych związków, które przenoszą się na rośliny przy rozwiązaniach nieekologicznych (chemicznych metodach ochrony). Prowadzona wcześniej, intensywna chemiczna ochrona roślin mogła stwarzać zagrożenie dla środowiska, ludzi i zwierząt. Właśnie dlatego tak potrzebne było wprowadzenie integrowanej ochrony roślin, która wykorzystuje wszystkie dostępne metody ochrony niechemicznej. To odpowiedź na potrzeby rynku. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome ekologiczne i właśnie takich – ekologicznych rozwiązań oczekuje od rolnictwa. Wybór biologicznych metod ochrony roślin w pierwszej kolejności pozwala na zmniejszenie liczby chemicznych zabiegów, a co za tym idzie, minimalizuje zagrożenia dla ludzi i środowiska. 

Nie sposób prowadzić uprawy ekologicznej bez zastosowania biologicznych metod, a w nich ekologicznych produktów do ochrony roślin. Dzięki nim rośliny w ogrodach można skutecznie chronić przed szkodnikami, grzybami, roztoczami i wieloma chorobami, bez konieczności stosowania na nich chemii. 

25. maj 2024 18:01