StoryEditorZmiany w przepisach

Zmiany w przepisach od 2023 roku – co z neonikotynoidami?

06.10.2022., 14:32h
dkoldkol

Unijny rynek kreuje inne zasady, przez co polskich rolnik, sadownik czy producent warzyw cierpi na nadpodaży rynkowej wielu produktów pochodzących z importu. Dodatkowo borykamy się z wycofywaniem substancji czynnych. Czy ta sama sytuacja dotknie również grupę neonikotynoidów?

Nierówna konkurencja - niższe koszty produkcji

Stale wprowadzane są zakazy stosowania różnych substancji aktywnych, dodatkowo na rynek nadal trafiają produkty z rynków zewnętrznych, gdzie preparaty te można stosować, co jest niezgodne z zasadami równej konkurencji. Często dzięki nim, rolnicy czy sadownicy z państw, gdzie substancje można wykorzystać w uprawie, mają niższe koszty wyprodukowania, wyższe plony i niższe straty wywołane chorobą czy szkodnikiem. A tymczasem na europejskim rynku czasami brakuje skutecznych alternatyw.

Z tym problemem stykamy się bardzo często – normy unijne nie równają się normom rynków zewnętrznych, a produkty mimo wszystko na rynku są obecne. Na szczęście, chociaż w stosunku do neonikotynoidów ten proceder będzie ukrócony. Otóż Komisja Europejska podjęła decyzję, że na unijny rynek nie mogą trafiać produkty, w których wykryte będą nawet śladowe ilości neonikotynoidów.

Czytaj także: Jest zgoda na stosowanie preparatu Harvista 1.3 SC w uprawie jabłoni i gruszy!

Zero klotianidyny i tiametoksamu

W UE żywność, pasze krajowe i importowane nie mogą zawierać żadnych mierzalnych pozostałości pestycydów - klotianidyny i tiametoksamu, które należą do grupy neonikotynoidów.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides powiedziała, że w UE zostały już wycofane ze względu na ich negatywny wpływ na owady zapylające. Po wejściu w życie uzgodnionych zasad, co do których zgodni są unijni politycy, importowane produkty nie będą już mogły zawierać pozostałości tych dwóch neonikotynoidów.

Przepisy mają zostać przyjęte na początku przyszłego roku i po okresie przejściowym będą miały zastosowanie zarówno do żywności, jak i paszy produkowanej w Europie i importowanej.

Zakaz stosowania neonikotynoidów wprowadzono w 2018 r. w UE. Jednak w sytuacjach kryzysowych zarówno Francja i Polska, udzielały rolnikom zezwoleń na stosowanie insektycydów w niektórych uprawach. Nie wiadomo, czy ta zasada będzie utrzymana.

Rada państw członkowskich UE i Parlament Europejski mają teraz dwa miesiące na reakcję. Jeśli obie instytucje nie wyrażą sprzeciwu, rozporządzenie zostanie przyjęte na początku 2023 r.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com

fot. envato.elements

20. czerwiec 2024 19:42