StoryEditorZe świata

2 mln kg truskawek w Finlandii zgniło na polu

11.08.2022., 00:00h

Brak rąk do pracy to problem, który dotyczy wielu przedsiębiorców. W Finlandii z tego powodu zgniło aż 2 mln kg niezebranych truskawek.

Około dwóch milionów kilogramów truskawek zgniło w tym roku na plantacjach w Finlandii. Jak podaje SEEDS owoce z powodu braku siły roboczej, nie zostały zebrane.

15% plonu zostało na polu

W poprzednich latach prawie 70% pracowników sezonowych pochodziło z Ukrainy. Wojna wprowadziła zmiany w procesie migracji dla zarobku, przez co plantatorzy ponieśli znaczne starty. Szukanie nowych pracowników skończyło się niezebraniem około 15% truskawek, co daje wartość około 2 mln kilogramów.

Przykładowo farma Alanteen Tila w Paimio rocznie zbiera około 250 ton truskawek. W tym sezonie praktycznie jedna czwarta plonu została niezbierana, czyli 50-60 ton.

- Przez całe lato szukaliśmy pracowników, zarówno monterów, jak i sprzedawców, i słyszałem, jak wielu przedsiębiorców mówiło, jak trudno było znaleźć pracowników – powiedział Aarnie Alanne, dyrektor generalny Alanteen Tila.

Jednak według dyrektor Fińskiego Stowarzyszenia Ogrodników i Producentów Jagód Miiki Ilomyaki sytuacja nie jest krytyczna, ponieważ rolnikom w całym kraju udało się zebrać ponad 85-90% plonów.

Bernat Patrycja
Źródło: East Fruit
Fot: envatoelements

15. czerwiec 2024 00:54