StoryEditorWiadomości ze świata

Mimo okupacji zebrano 500 ton borówki na rynek UE

07.10.2022., 09:31h

W tym sezonie firma Family Garden z regionu Kijowa na Ukrainie pomimo trwającej wojny i okupacji zdołała zebrać około 500 ton borówek. Głównym odbiorcą były rynki należące do Unii Europejskiej.

Firma Family Garden z regionu Kijowa zebrała plon borówki w wielkości 500 ton. 80% z tego trafiło na eksport. Kraje, które importowały towar to państwa należące do Unii Europejskiej takie jak Niemcy, Hiszpania, Holandia oraz Dania.

Jak donosi portal AgroPortal.ua, takie dane podał dyrektor generalny Family Garden Ivan Grechkovsky, podczas konferencji „Organic Day in Ukraine”.

Największa w Europie plantacja ekologiczna

Firma borówkę uprawia łącznie na 155 hektarach, co czyni ją jedną z największych ekologicznych plantacji borówki w Europie.

- Nasze gospodarstwo było okupowane od 24 lutego do 2 kwietnia i poniosło znaczne straty infrastrukturalne. Spośród 14 ciągników 12 zostało zniszczonych bez szansy na odzyskanie, a jeden New Holland był śledzony przez urządzenie śledzące, które znajduje się w Czeczenii - mówi Iwan Grechkovsky.

Czytaj także: 10 największych importerów borówki. Dokąd eksportuje Polska?

Jak podaje, gdy region Kijowa przestał być okupowany, zajęło im około półtora miesiąca, aby wznowić działalność. Najważniejsze było to, że plantacje borówki pozostały nienaruszone.

- Jeszcze przed wojną zamówiliśmy sprzęt do sortowania, pakowania, w czerwcu został do nas dostarczony. W przyszłym roku przewidujemy zbiór 600-700 ton borówki. Nie porzuciliśmy projektów inwestycyjnych. W eksporcie nadal rozwijamy kierunek sprzedaży detalicznej wyrobów gotowych – mówi Ivan Grechkovsky.

 

opr. Bernat Patrycja na podst. East Fruit

Fot. envato.elements

14. czerwiec 2024 18:04