StoryEditorLeksykon odmian

W jak Wahtanka - znacie tę odmianę czereśni?

04.10.2022., 09:30h
Mgr inż. Agnieszka Głowacka<br/>Instytut Ogrodnictwa – PIB w SkierniewicachMgr inż. Agnieszka Głowacka
Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach

Owoce tej smacznej, późnej odmiany wyróżnia żółta skórka z jasnoczerwonym rumieńcem. Jak czereśnia Wahtanka sprawdza się w polskich warunkach uprawowych?

Odmiana otrzymana w Ukrainie. Brakuje informacji dotyczących jej pochodzenia (rodowodu).

Charakterystyka odmiany

Drzewa są wytrzymałe na mróz i mało podatne na choroby. Rosną średnio silnie i tworzą rozłożyste, umiarkowanie zagęszczone korony. Kwitną późno, plonują zwykle dobrze oraz regularnie.

Owoce dojrzewają w 7. tygodniu dojrzewania czereśni, w terminie zbliżonym do odmiany Regina. Są duże, o masie 8–9 g, a w sprzyjających warunkach osiągają powyżej 10 g. Mają kształt sercowaty. Okrywa je żółta skórka z jasnoczerwonym rumieńcem, średnio podatna na pękanie w deszczowe lata. Miąższ jest kremowobiały, słodko-kwaskowy, soczysty, smaczny. Sok bezbarwny. Pestka średniej wielkości, owalna. Szypułka długości około 40 mm, średnio gruba.

Odmiana Wahtanka (allele S1S4) jest obcopylna. Dobrymi zapylaczami są dla niej m.in. Burlat i Vanda. Na zapylacza nie nadają odmiany: Sylvia, Rainier, Garnet, Hudson, Merton Late, Symphony, Sweet Gabriel ze względu na występowanie zjawiska intersterylności.

Ocena ogólna

Wahtanka to atrakcyjna odmiana czereśni o owocach typu chrząstki. W warunkach klimatycznych naszego kraju jej drzewa plonują dobrze, a owoce są ciekawym urozmaiceniem dla późno dojrzewających odmian o czerwonej barwie skórki. Jest to interesująca odmiana czereśni dla osób poszukujących jędrnych i smacznych owoców o jasnej barwie skórki.

15. czerwiec 2024 01:04