StoryEditorTarcza antyinflacyjna

0% VAT-u przedłużone dla nawozów, ŚOR i gazu ziemnego. Do kiedy?

25.10.2022., 08:56h
Dorota Kolasińska topagrar.plDorota Kolasińska topagrar.pl

W dniu 21.10.2022 r. prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod dwiema ustawami. Jedna z nich dotyczyła przedłużenia obowiązywania obniżonych stawek VAT na niektóre produkty takie jak nawozy czy paliwo. Do kiedy obowiązywać będzie tarcza antyinflacyjna?

Prezydent Andrzej Duda, zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie rządowej w piątek 21 października br. podpisał dwie ustawy:

1. Ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców,

2. Ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

image
Kto może zarobić na zerowym podatku VAT?

W drugiej z nich zawarto przepisy zezwalające na przedłużenie tarczy antyinflacyjnej, która polega na obniżeniu lub całkowitym zniesieniu podatku VAT na towary lub usługi. Według rządu tarcza antyinflacyjna ma pomóc w walce z inflacją i obniżyć wydatki obywateli na najważniejsze produkty, paliwo i media. Inflacja osiągnęła rekordowy poziom 17,2%. 

W nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług czytamy, że zmiany dotyczą m.in.:

  • przedłużenia obowiązywania do dnia 31 grudnia 2022 r. obniżonych stawek podatkowych na określone towary (w tym spożywcze), energię elektryczną i cieplną oraz paliwa w wysokościach odpowiednio 0%, 5% oraz 8%; 

Obniżone stawki VAT. Czy w przyszłym roku też będą obowiązywać?

Obniżone stawki VAT będą obowiązywać do końca br. Warto przypomnieć, że tarczę antyinflacyjną zastosowano tuż po wybuchu wojny w Ukrainie i już raz, w sierpniu br. ją przedłużono o kolejne dwa miesiące. Zgodnie z tymi postanowieniami rząd zadecydował, że obniży lub zniesie podatek VAT na poniższe produkty:

  • 0% VAT-u na podstawowe produkty spożywcze (obniżka z 5%);
  • 0% VAT-u na nawozy (obniżka z 8%)
  • 0% VAT na środki ochrony roślin (obniżka z 8%)
  • 0% VAT-u na gaz ziemny (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);
  • 5% VAT-u na energię elektryczną (obniżka z 23%);
  • 5% VAT-u na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);
  • 8% VAT-u na paliwa silnikowe (obniżka z 23%).


Niewykluczone jest, że tarcza zostanie przedłużona również w przyszłym roku, ale o tym rząd zadecyduje w grudniu br., zapewne po ocenie sytuacji gospodarczej kraju. 

oprac. dkol na podst. Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw topagrar.pl

fot. envato.elements

20. lipiec 2024 10:51