StoryEditorMateriał promocyjny

Prowadzenie księgowości dedykowanej firmom rolnym

15.01.2024., 14:17h
Rolnicy i firmy rolne mają obowiązek rozliczać się z uzyskanych dochodów. Jednak nie zawsze oznacza to prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów – duże firmy rolne często spełniają przesłanki do prowadzenia pełnej księgowości. Dlaczego rolnik powinien rozważyć współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym?

Księgowość firm rolnych – KPiR czy pełna księgowość?

Rolnicy, którzy prowadzą pasieki, zajmują się hodowlą dżdżownic czy uprawą grzybów, mogą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR). Nie jest to jednak konieczność – w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej istnieje też możliwość rozliczania się według norm szacunkowych dochodu rocznego. Ale to nie wszystkie możliwości. Zwłaszcza prężnie działające firmy rolne mogą być zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości.

Pełna księgowość, w odróżnieniu od KPiR, wiąże się z szeregiem obowiązków – rolnik musi sporządzać m.in. sprawozdania finansowe. To jeden z powodów, dla których tak popularne jest korzystanie z outsourcingu. Wybór usług biura rachunkowego pozwala skoncentrować się na prowadzonej działalności i jednocześnie wywiązać się z obowiązków w zakresie księgowości. Taka współpraca jest korzystna nie tylko z perspektywy małych gospodarstw rolnych – konkretne korzyści mogą zyskać również duże firmy rolne, które z pewnych względów nie chcą tworzyć własnych działów księgowości.

Czym powinna kierować się firma rolna, wybierając biuro rachunkowe?

Działające na polskim rynku biura rachunkowe często specjalizują się w obsłudze firm z określonych branż, np. handlowej, marketingowej czy właśnie rolnej. Z punktu widzenia rolników i firm rolnych najbardziej opłacalne jest nawiązanie współpracy z biurem, które ma już pewne doświadczenie w obsłudze tej grupy klientów. Dwa główne powody to znajomość przepisów i praktyka, co z kolei może przełożyć się na uniknięcie kosztownych błędów.

Wybierając biuro rachunkowe, uwagę warto zwrócić też na następujące kwestie:

  • automatyzacja – najlepiej, aby biuro rachunkowe korzystało z rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum czas potrzebny np. na przekazanie danych;
  • zdalna obsługa – firma rolna powinna mieć możliwość dostarczenia dokumentów do biura rachunkowego zdalnie (online); to znaczna oszczędność czasu oraz pieniędzy;
  • cena – nie powinna być ona jednak kluczowa; znacznie ważniejsze jest to, co rolnik czy firma rolna otrzyma w zamian za ustaloną opłatę.

W jakim zakresie biuro rachunkowe pomaga firmom rolnym?

Zarówno indywidualni rolnicy, jak i firmy rolne mogą odnieść szereg korzyści ze współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym. Podstawowa kwestia to możliwość przekazania księgowości w ręce ekspertów – osób, które są na bieżąco z przepisami oraz mają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Jednak oferta prowadzenia księgowości nie musi sprowadzać się wyłącznie do ewidencji księgowej – najczęściej biuro rachunkowe przejmuje na siebie choćby obowiązek przygotowania miesięcznych deklaracji podatkowych.

Biura rachunkowe obsługujące rolników i firmy rolne często proponują też dodatkowe usługi. Przykładem może być kontrola finansowa czy analiza kosztów. Ta druga usługa pozwala m.in. wyliczyć wysokość spodziewanego dochodu. Jednak to nie wszystko. Jeżeli rolnik właściwie wybierze partnera w zakresie księgowości, w jednym miejscu może też skorzystać z obsługi prawnej oraz wsparcia w kwestii odzyskiwania należności. Gdyby okazało się, że nierzetelny kontrahent unika spłaty zadłużenia, rolnik może liczyć na reprezentację przed sądem.

20. czerwiec 2024 02:01