StoryEditorSprawdź dokładne kwoty!

Sprawdź, kto może ubiegać się o dofinansowanie na zakup wapna nawozowego

13.01.2023., 10:00h
W 2023 roku kontynuowany będzie program wapnowania gleb. Kto może ubiegać się o dofinansowanie i jakie środki na wsparcie przeznaczyły Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki?

O dofinansowanie na zakup wapna nawozowego mogą ubiegać się między innymi sadownicy, posiadający użytki rolne o powierzchni, która nie przekracza 75 ha. Takie działanie regeneracyjne może być udzielone nie częściej niż co cztery lata, dla danej działki, a dofinansowaniu podlega regeneracja gleby, której odczyn jest mniejszy, bądź równy pH 5,5.

Jeżeli chodzi o gospodarstwa powyżej 75 ha, te mogą liczyć na dopłaty do powierzchni nieprzekraczającej 75 ha w ciągu jednego roku kalendarzowego.

Czytaj także: Praktyczne aspekty wapnowania plantacji truskawek. Jak wapnować przed formowaniem podwyższonych zagonów?

Program działa już od roku 2019 i cieszy się sporym zainteresowaniem. Łącznie od powstania programu złożono już 41 880 wniosków.

 

Jak dostać dotacje na wapnowanie?

 

Aby dostać dofinansowanie na wapnowanie, wystarczy wykonać te cztery kroki.

 • Po pierwsze: Do dofinansowania, klasyfikują się te gleby, których pH jest niższe, bądź równe 5,5. W tym celu należy wykonać analizę gleby i poprawnie pobrać próbki. Jedna próbka z maksymalnie 4 ha. Każda z próbek powinna mieć około pół kilograma.
 • Po drugie: na podstawie uzyskanych wyników, Stacja chemiczno-rolnicza przygotuje zalecenia pod dawkę wapna. To zalecenie to konieczny dokument ubiegania się o dofinansowanie.
  Stawki dopłat uzależnione są oczywiście od wielkości gospodarstwa i wynoszą odpowiednio:
  - do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni mniejszej niż 25 ha użytków rolnych,
  - do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni 25 ha i więcej, ale mniejszej niż 50 ha użytków rolnych,
  - do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni 50 ha i więcej, ale mniejszej niż 75 ha użytków rolnych.
 • Po trzecie: Kiedy posiadamy już zalecenia, warunkiem jest zakup nawozów wapniowych, które kwalifikują się do wsparcia. Do objęcia wsparciem kwalifikują się nawozy zakupione nie wcześniej niż 1 czerwca bieżącego roku. Warto pamiętać, że wapno objęte dofinansowaniem można rozsiać dopiero po złożeniu wniosku.
 • Po czwarte: złożenie wniosku. Wniosek można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej dostępny TUTAJ. Po wypełnieniu i wydrukowaniu należy wraz z zaleceniami i fakturą zakupu nawozy złożyć dokumenty w stacji chemiczno-rolniczej. Stacja ta po weryfikacji przekazuje ten komplet dokumentów do wojewódzkiego funduszu i tenże fundusz podejmuje decyzje o przyznaniu dofinansowania i wypłaca środki bezpośrednio na rachunek podany we wniosku.

na podst. topagrar.pl

19. czerwiec 2024 02:29