StoryEditorMateriał promocyjny

Wypadek w sadzie – kto ponosi odpowiedzialność?

05.12.2022., 19:16h

Podczas prac w sadzie, zwłaszcza w sezonie zbiorów nie trudno o wypadek. Co więcej, wielu sadowników jedynie na okres plonów zatrudnia sezonowych pracowników, którzy mają wesprzeć pracę zespołu. Odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu, w wypadku zagrożenia życia człowieka czy także wzięcie na siebie kosztów naprawy maszyn sadowniczych spędza pracodawcom, ale również pracownikom sen z powiek. Dzisiaj krok po kroku wyjaśnimy, o czym, z punktu prawnego, warto pamiętać, kiedy w naszym sadzie dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia.

Profilaktyka pracodawcy – o czym zawsze powinieneś pamiętać?

Wypadki w miejscu pracy mogą wynikać z różnorodnych przyczyn i sytuacji. Najczęściej jest to wynik:

  • braku odpowiednich szkoleń u pracownika,
  • wadliwość maszyn i sprzętu,
  • brak odpowiedniej odzieży ochronnej,
  • brawura,
  • stres i pośpiech.

Tak więc warto przed sezonem zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników, z zaakcentowaniem zasad pierwszej pomocy oraz z właściwym szkoleniem nie tylko ogólnym, ale również stanowiskowym. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na zasadach każdej umowy, także zlecenia.

Ważne jest także zadbanie o właściwy stan maszyn i narzędzi, którymi operują pracownicy. Dziś coraz częściej w sadach stosuje się nowoczesne rozwiązania i specjalistyczne ciągniki. Aby zapewnić bezpieczne ich użytkowanie, należy zawsze dbać o wysoką jakość części i podczas wymiany komponentów wybierać jedynie oryginalne części zamienne z np. takiego sprawdzonego i autoryzowanego dealera jak ten: https://sklep.edmasz.pl/4326-czesci-do-prasy-unia-famarol-df-19-z. Dzięki temu nie tylko zadbamy o długą żywotność maszyny, ale również zniwelujemy ryzyko niebezpiecznych usterek.

Co nagle, to po diable – tak brzmi staropolskie porzekadło. Jednak jest w nim wciąż wiele prawdy. Zadbajmy, by pracownicy przychodzili do pracy wypoczęci i aby podczas pracy mogli odpowiednio skupić się na obowiązkach. Stres, dekoncentracja mają ogromny wpływ na wzrost wypadków w pracy.

Powyższe wytyczne mają zniwelować ryzyko obrażeń pracowników czy uszkodzeń maszyny. Takie profilaktyczne działania pracodawcy mogą wiele zmienić. Co jednak, jeśli stało się coś niespodziewanego i w naszym sadzie doszło do wypadku?

Odpowiedzialność za wypadek nie zawsze leży po stronie pracownika

Nie zawsze to właściciel sadu weźmie odpowiedzialność za nieszczęśliwy wypadek przy pracy. Często zdarza się tak, że pracownik nie dopełnił swych obowiązków, przyszedł do pracy w stanie nietrzeźwym lub w trakcie pracy świadomie łamał przepisy BHP. W takiej sytuacji pracodawca nie jest obarczony winą za wypadek i nie można wysnuć wobec niego roszczeń. Jednak warto pamiętać, że zatrudniając pracownika, zawsze należy zgłosić go do obowiązkowego ubezpieczenie zdrowotnego. Wtedy nasz pracownik otrzyma darmową opiekę medyczną np. w państwowym szpitalu.

O czym warto jeszcze pamiętać, kiedy w naszym gospodarstwie dojdzie do wypadku?

Pracownik może z 3. różnych źródeł uzyskać świadczenia odszkodowawcze.

  • Roszczenia zgłoszone do KRUS-u.
  • Odszkodowanie od ubezpieczyciela sadownika w ramach OC sadu.
  • Odszkodowanie komunikacyjne OC, jeśli doszło do wypadku z użyciem ciągnika.

Pracownik może wnioskować o pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy o rentę, jeśli obrażenia okazały się poważne. W przypadku śmierci pracownika jego rodzina może wnioskować m.in. o zwrot kosztów pogrzebu, o zadośćuczynienie lub odszkodowanie.

Ważne jest, abyśmy zawsze zadbali o obowiązkowe ubezpieczenia zarówno pracowników, jak i sadu oraz maszyn mechanicznych. Następnie dużą wagę przykładajmy jako pracodawcy do szkoleń i odpowiedniego doboru pracowników. Na koniec nie zapominajmy o doskonałym stanie technicznym maszyn pracujących w sadzie. Takie trio bezpieczeństwa z pewnością zaowocuje (nomen omen) w naszym gospodarstwie.

14. czerwiec 2024 18:28