StoryEditorApel do sadowników

Izba Rolnicza apeluje do sadowników

06.10.2022., 11:30h

Dnia 03.10.2022 Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski wystosował apel do polskich sadowników w związku z bardzo trudną sytuacja na rynku jabłek przemysłowych.

W nawiązaniu do ciężkiej i trudnej sytuacji na rynku jabłek przemysłowych, których cena spadła poniżej 0,35 zł za kilogram, a zapowiadane są kolejne obniżki Bronisław Węglewski w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz na wniosek Rad Powiatowych IRWŁ Powiatu Rawskiego i Powiatu Skierniewickiego zaapelował do sadowników, aby Ci nie oddawali jabłek przemysłowych do punktów skupu, w związku z tak niskimi cenami, które nie zwracają nawet kosztów produkcji.

Czy wstrzymanie dostaw poprawi ceny?

Jak czytamy w apelu, wstrzymanie dostaw jabłek do punktów skupu jest jedynym sposobem, aby wpłynąć na podniesienie, obecnie skrajnie niskich cen, które nie mają aktualnie żadnego uzasadnienia. Zapotrzebowanie na koncentrat jabłkowy jest bardzo duże, a ceny jego na światowych rynkach wzrosły. W punktach skupu nie ma kolejek, nie ma ich również w przetwórniach. Jak podejrzewają sadownicy – jest to zmowa cenowa, która ma zrekompensować przetwórniom, ponoszone przez nich koszty, co odbija się na producentach jabłek.

 

Źródło: .izbarolnicza.lodz.pl

Fot: envato.elements

14. czerwiec 2024 22:59