StoryEditorJak działa krzem?

Jaki wpływ ma krzem na trwałość i przechowywanie owoców?

16.06.2022., 00:00h
Klienci kupują oczami. Dlatego tak ważne jest, aby produkowane owoce były wysokiej jakości i zachowały trwałość zarówno w transporcie jak i na etapie sprzedażowym.

Truskawki, maliny czyli owoce niezwykle wrażliwe i miękkie, utrzymanie dobrego wyglądu na różnych etapach jest wyzwaniem. Są jednak sposoby, aby skutecznie wspierać uprawy i pozytywnie wpłynąć na kondycję plonu.

Czym mogą się posiłkować plantatorzy?

Plantatorzy mają do dyspozycji produkt zawierający dobrze przyswajany przez rośliny kwas ortokrzemowy, który m.in. poprawia parametry jakościowe owoców.

– Najlepsza truskawka, najbardziej wartościowa to ta, która jest wyrośnięta, odpowiedniego kalibru, wybarwiona, wysokiej jędrności i twardości, wolna od chorób i szkodników. Oczywiście bardzo ważny jest też smak – mówi Karol Madej, który prowadzi sklep ogrodniczy w Mogielnicy (w woj. mazowieckim). – Owoce, które mają większą jędrność i twardość, są mniej podatne na choroby grzybowe, takie jak szara pleśń czy brunatna zgnilizna. Możemy więc ograniczyć ilość konwencjonalnych zabiegów chemicznych, co ma ogromne znaczenie dla konsumentów.

image

EckoSil działanie na owoce

FOTO: EckoSil działanie na owoce

Warto postawić na krzem, ale należy wybrać przyswajalną dla rośliny formę

Aby jego klienci mogli uzyskać ten efekt, Karol Madej rekomenduje nawóz ECKOSIL z portfolio firmy Amagro. Zawiera on krzem w biodostępnej, najlepiej przyswajanej przez rośliny formie kwasu ortokrzemowego, a także żelazo, cynk i molibden. Jest to produkt, który m.in.:

  • optymalizuje pobieranie składników pokarmowych;
  • minimalizuje skutki stresu biotycznego i abiotycznego;
  • pozytywnie wpływa na jędrność, wielkość i masę owoców.

Jak działa krzem?

Ponieważ krzem usztywnia ściany komórkowe, owoce stają się bardziej odporne na choroby grzybowe i szkodniki. Zastosowanie tego nawozu wpływa korzystnie również na jakość pozbiorczą plonów.

image

Działanie krzemu na owoce miękkie

FOTO: Działanie krzemu na owoce miękkie

Sprawdzony przepis na owoce wysokiej jakości i bez karencji

ECKOSIL to produkt, który nie ma okresu karencji. Aplikuje się go po kwitnieniu, na etapie zawiązywania owoców.

– ECKOSIL powinien stać się standardem w uprawie roślin jagodowych, takich jak truskawka, malina, borówka i inne owoce miękkie – podkreśla Krystian Kieszek z firmy Amagro. – Ma optymalne pH, więc idealnie miesza się z innymi produktami, np. z nawozami wapniowymi, i poprawia przyswajanie składników pokarmowych. Zalecamy stosowanie do oprysku nalistnego mieszaniny 0,5 l ECKOSIL-u i 5 l CALCIO SPRINT na hektar. CALCIO SPRINT nie zawiera azotu, dlatego nie pobudza roślin do wzrostu, natomiast poprawia jakość plonu. W ciągu sezonu powinno się wykonać 3 takie zabiegi, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Krzem w uprawach malin

ECKOSIL sprawdza się także w malinach – obecnie trwa okres kwitnienia wczesnych odmian, zatem jest to dobry moment, aby zaplanować zabieg nawożenia. Również w przypadku tych owoców bardzo ważna jest jędrność i kondycja pozbiorcza. Jak wynika z obserwacji, po zastosowaniu produktu ECKOSIL w mieszaninie z CALCIO SPRINT maliny są mniej podatne na rozpadanie się.

Plantatorzy doceniają efekty nawożenia

– Nasi klienci są bardzo zadowoleni z działania ECKOSIL-u z produktem CALCIO SPRINT. Jest to rewelacyjne połączenie, które buduje wysokiej jakości plon, bardzo atrakcyjny pod względem handlowym – opowiada Karol Madej. Potwierdzeniem tych słów są efekty, jakie dzięki rekomendowanemu nawożeniu uzyskują klienci zaopatrujący się w jego sklepie. Mimo niesprzyjających warunków, które ostatnio panują – zimnych nocy, dość dużej wilgotności powietrza i wysokiej rosy – truskawki z tak wspomaganych plantacji utrzymują cały czas bardzo wysoką jakość, są jędrne, równo wybarwione i zdrowe, mimo ryzyka porażenia szarą pleśnią i brunatną zgnilizną.

image

Działanie krzemu na owoce truskawki

FOTO: Działanie krzemu na owoce truskawki

 

14. czerwiec 2024 18:20