StoryEditorKUPS O PODATKU CUKROWYM

Krajowa Unia Producentów Soków o opłacie cukrowej. Czy Polska straci pozycję lidera?

12.01.2023., 08:00h
W grudniu 2022 roku odbyła się Konferencja uzgodnieniowa, która nie przyniosła pozytywnych dla sadowników rozstrzygnięć. Ministerstwo Zdrowia oraz resort finansów nie zrezygnowali z planów opodatkowania opłatą cukrową m.in. nektarów, czy soków wzbogaconych witaminami bez dodanego cukru. Czy przez to Polska straci pozycję lidera w produkcji owoców i warzyw w Europie?

Konferencja uzgodnieniowa, która odbyła się w grudniu 2022 roku, niestety nie przyniosła oczekiwanych pozytywnych rozstrzygnięć dla sadowników. Ani resort finansów, ani Ministerstwo Zdrowia, nie porzuciło planów o opodatkowaniu opłatą cukrową takich produktów jak m.in. nektary, soki wzbogacone witaminami i napojów z 20% zawartością soku z owoców oraz warzyw, które nie posiadają dodanego cukru. Stało się tak nawet pomimo przychylnej opinii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

image

Julian Pawlak_prezes_Stowarzyszenie KUPS

FOTO: kups

KUPS ostrzega przed konsekwencjami podatku cukrowego

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków oraz organizacje reprezentujące sadownictwo i przetwórstwo owoców i warzyw ostrzegają przed konsekwencjami tej decyzji.

Wskazują ponadto absurdy, takie jak fakt, że podatkiem cukrowym objęte nie zostaną przykładowo woda, czy sok, natomiast z chwilą dodania do soku wody, napój zostanie objęty opłatą cukrową.

— Od utraty konkurencyjności droższych w produkcji wartościowych napojów z owoców i warzyw, przez zmniejszenie udziału tych napojów w koszyku konsumenckim na rzecz tańszych napojów, po ograniczenie zapotrzebowania na owoce i warzywa od krajowych producentów — i to w czasach kurczenia się rynków zbytu — ostrzega przedstawiciel KUPS Julian Pawlak.

Podczas grudniowej konferencji, nie spełniono nawet prośby o dopracowanie samej definicji napoju, tak aby jednoznacznie wykluczyć opodatkowanie cukru naturalnego zawartego w soku z owoców, innych niż soki 100%.

image
Kontrowersyjny podatek cukrowy

Podatek cukrowy - czeka nas fala bankructw w polskich branżach, zarówno w sadowniczej jak i w przetwórczej

Jak czytamy w komunikacie prasowym KUPS:

- Kością niezgody jest wykładnia Ministerstwa Zdrowia, które twierdzi, że choć cukier występuje naturalnie w soku z owoców czy warzyw będącym składnikiem napoju, to nie jest naturalnie obecny w samym napoju, stworzonym na bazie tego soku. A jeśli tak, to w konsekwencji napoje typu woda + sok (np. 70% soku i 20% wody, bez dodanego cukru, czy substancji słodzących), w ocenie urzędników powinny podlegać opłacie cukrowej. Zdaniem Stowarzyszenia KUPS jest to sprzeczne z logiką pierwotnego tekstu ustawyDlaczego opodatkowywać mieszankę dwóch składników, gdy każde z osobna, nie podlegają podatkowi, jak w przypadku wody i soku? Trudno przystać na przewrotną logikę, w myśl której, cukier naturalnie obecny w soku przestaje być uważany za naturalny …z chwilą dodania do tego soku wody – wskazuje Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Kolejne szkody w polskim sadownictwie i branży przetwórczej

Zaproponowana nowelizacja i jej nieprecyzyjność w zapisie rodzi miejsce do następnych interpretacji, które z kolei są niekorzystne dla całej branży. W konsekwencji doprowadzi do to szkód zarówno w polskim sadownictwie, jak i w całej branży przetwórstwa owoców i warzyw.

Wprowadzany podatek cukrowy, niewątpliwie będzie miał również wpływ na ograniczenie zbytu na surowce pochodzące do polskich dostawców. Jest to bardzo poważny problem dla całej branży sadowniczej.

Polska jest jednym z największych producentów owoców i warzyw w Europie (zaraz po Hiszpanii i Włoszech) i jednym z największych na świecie. Ma zatem naturalne zaplecze do produkcji wartościowych napojów z owoców i warzyw, czego efektem jest szeroki wybór różnorodnych soków, nektarów, smoothie i napojów z owoców i warzyw. Unikalne receptury tych produktów, doceniają konsumenci w Polsce i w Europie Południowo–Wschodniej. Dodatkowe obciążenia fiskalne nakładane przez polskiego ustawodawcę, doprowadzą do zahamowania tego trendu i spadku zapotrzebowania na krajowe owoce i warzywa do produkcji soków, nektarów i napojów z sokiem w kraju i zagranicą – obawia się przedstawiciel branży sokowniczej w komunikacie KUPS.

Prezes KUPS apeluje o wycofanie planów opodatkowania

— Rosnące opłaty, duża konkurencyjność rynku i codzienna walka o rynek zbytu — to tylko nieliczne z szeregu argumentów podnoszonych przez przedsiębiorców, by nie dokładać kolejnych obciążeń w postaci nowych podatków. Obawiamy się, że wprowadzenie opłaty cukrowej przypieczętuje upadłość wielu przetwórni i gospodarstw — a są to wielopokoleniowe, rodzinne biznesy z bogatą tradycją i uznanymi recepturami napojowymi o wartościowych składnikach odżywczych pochodzących z owoców i warzyw, z których są produkowane — mówi Julian Pawlak.

KUPS apeluje o wprowadzenie właściwych zapisów i utrzymanie wykluczenia z opłaty cukrowej wartościowych nektarów i napojów z wysoką zawartością soku bez dodatku cukru i słodzików. „Niech przemówi polska racja stanu, a nie polityka. Stowarzyszenie KUPS wraz z plantatorami i przetwórcami branży rolno-spożywczej apeluje o dodanie zapisu <z wyłączeniem substancji zawartych naturalnie w soku owocowym lub warzywnym będącym składnikiem napoju>. Taka adnotacja zwolni producentów wartościowych nektarów i napojów na bazie soku z owoców i/lub warzyw bez dodatku cukru z nieuzasadnionego uiszczania podatku cukrowego” – postuluje prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków

 

 

źródło: KUPS

Fot: envtao.elements

22. lipiec 2024 00:02