StoryEditorWEBINARIUM Z EKSPERTAMI

Czy warto korzystać z kredytów z dofinansowaniem? O inwestycjach mówił Maciej Piskorski [VIDEO]

25.11.2022., 18:00h
Karol PomeranekKarol Pomeranek

O zasadach finansowania zrównoważonej produkcji w rolnictwie mówił podczas czwartkowego webinarium zorganizowanego przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Maciej Piskorski, dyrektor departamentu produktów agro BNP Paribas Bank Polska.

W charakterze ekspertów do udziału w naszym odbywającym się za pośrednictwem platformy zoom czwartkowym webinarium „Zrównoważona produkcja żywności – szansa dla klimatu. Finansowanie, certyfikacja, najlepsze praktyki” zaprosiliśmy wielu znakomitych gości związanych z szeroko rozumianą branżą agro. Wśród nich znalazł się Maciej Piskorski – absolwent marketingu i zarządzania w agrobiznesie na wydziale ekonomiczno-rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dyrektor departamentu produktów agro BNP Paribas Bank Polska. Warto w tym miejscu przypomnieć, że instytucja ta została laureatem tegorocznych „Izydorów”, jako firma najbardziej przyjazną rolnikom w kategorii: „Finanse i ubezpieczenia”.

Warto korzystać z kredytów z dofinansowaniem

Dyrektor Piskorski uczulał uczestników webinarium przed szukaniem finansowania poza gronem wiarygodnych instytucji finansowych, gdyż oferowane przez nich „tanie finansowanie” może być tanie tylko pozornie, a z pewnością będzie niedostosowane do określonego rodzaju produkcji rolnej czy charakteru i specyfiki danego gospodarstwa rolnego.

Zachęcał słuchaczy do korzystania z kredytów inwestycyjnych dofinansowywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która dopłaca do ich oprocentowania. Jego zdaniem wspomniane dofinansowanie kompensuje nam jednocześnie niedogodności związane z przygotowaniem poszerzonej dokumentacji niezbędnej do uruchomienia tego rodzaju linii kredytowej.

image
WEBINARIUM Z EKSPERTAMI

Czym jest uprawa zrównoważona? Jakie korzyści z niej płyną? Porady eksperta! [VIDEO]

Sprawdzamy, czy dana inwestycja rokuje

Prelegent z BNP Paribas Bank Polska zaznaczył jednocześnie, że nie każdy pomysł rolnika zostanie zrealizowany (sfinansowany) przez instytucję bankową. Duża dynamika na rynku sprawia, że w takich sytuacjach należy patrzeć nie tylko na to, że dana inwestycja rokuje dobrze w danym momencie, ale jawi się jako biznesowo sensowna w perspektywie np. 15-letniej, bo często na taki okres czasu zaciągane są większe zobowiązania finansowe przez rolników. Zdaniem Piskorskiego, najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozmowa z profesjonalnym doradcą bankowym.

Ostrzegł jednocześnie, przed powierzaniem finansowania inwestycji niewiarygodnej instytucji finansowej, która zainteresowania jest tylko i wyłącznie kwestią „zarobienia” na rolniku i nie traktuje go jako biznesowego partnera.

Karol Pomeranek

21. lipiec 2024 16:55