StoryEditorPUBLIKACJA SPECJALNA

Budowa stawu – jakie pozwolenia są konieczne?

28.11.2022., 09:39h
Artykuł PartneraArtykuł Partnera

Projekt wymarzonego ogrodu na posesji najczęściej uwzględnia budowę pięknej altany, skalniaka, czy innych równie efektownych ścieżek oraz sadzenia roślin. Coraz częściej jednak to także budowa niewielkiego oczka wodnego, albo spektakularnego stawu, przy którym można zaznać długo wyczekiwanego relaksu. O ile budowa skalniaka, oczka wodnego, czy sadzenie roślin nie jest jakoś specjalnie skomplikowane, o tyle wykopanie stawu – zwłaszcza od strony formalnej – już tak.

Czy na budowę stawu konieczne jest pozwolenie?

Podjęcie decyzji o budowie stawu na prywatnej posesji wiąże się z wieloma formalnościami. Wbrew pozorom nie możesz sobie ot tak wykopać ziemi w dowolnym miejscu i stworzyć zbiornika wodnego. W pierwszej kolejności musisz zdobyć pozwolenie na takową inwestycję.

W tym przypadku podstawą prawną do wykonania tej czynności jest Polskie Prawo Wodne, które określa wszelkie stawy rybne oraz zbiorniki przeznaczone do rekreacji, czy oczyszczania ścieków jako urządzenia wodne. Szczegółowe informacje znajdziesz w art. 9 ust. 1 pkt 19 lit c; Dz.U.2005 Nr 239, poz. 2019 Prawa Wodnego.

Na wykopanie prywatnego stawu konieczne jest:

  •  zgłoszenie wodnoprawne, które należy złożyć w nadzorze wodnym, właściwym dla miejsca (lub najbliższemu docelowo) korzystania z usług wodnych;
  •  pozwolenie, o które wnioskujesz w nadzorze wodnym Wód Polskich właściwym miejscowo;
  •  uzyskanie decyzji środowiskowej, która nie zawsze jest wymagana.

Formalności wymagają również uiszczenia opłaty. Nie jest to jednak duża kwota. Za zgłoszenie chęci budowy stawu wodnego płaci się z reguły około 90 zł, natomiast za uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego około 220 zł.

Kara za brak pozwolenia na budowę stawu?

Zgodnie z obowiązującym prawem osoba, która samodzielnie chce wykopać staw bez wcześniejszego dopełnienia wszystkich niezbędnych formalności, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.

Naruszenie obowiązującego prawa skutkuje niezwłocznym nakazem legalizacji wykonanej czynności oraz karą pieniężną, której wysokość może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto zatem o tym pamiętać i w pierwszej kolejności zająć się wymaganymi formalnościami.

Komu zlecić budowę stawu?

Po dopełnieniu wszelkich formalności pora na znalezienie firmy, która wykona profesjonalne roboty ziemne niezbędne do wykonania stawu. Jeśli chcesz zyskać pewność, że wszelkie prace w tym zakresie zostaną wykonane z należytą starannością, to warto poprosić o pomoc firmę Szczucki, która działa na obszarze całej Polski. Firmę cechuje terminowość i dokładność wykonania powierzonych zadań, które są możliwe dzięki użyciu nowoczesnych i specjalistycznych maszyn.

13. czerwiec 2024 11:45