StoryEditorŚwiatowy kryzys żywnościowy

Czy da się produkować ekologicznie i utrzymać wysoką jakość?

04.12.2022., 10:00h

Na brak bezpieczeństwa żywnościowego wpływają konflikty, krach gospodarczy, pandemia, a przede wszystkim zmiany klimatyczne. Czy rozwiązaniem jest rolnictwo ekologiczne? Jeżeli tak to czy da się produkować ekologicznie, wysokiej jakości produkty?

– To możliwe, ale utrzymanie wysokiej jakości produktów ekologicznych jest dużym wyzwaniem dla producentów z uwagi na wciąż niewystarczającą wiedzę oraz niewielką pulę substancji dozwolonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Często dajemy się oszukać przy zakupach produktów, które oprócz hasła „eko” na etykiecie, z prawdziwie zdrową żywnością nie mają zbyt wiele wspólnego – mówi dr hab. Bożena Matysiak, prof. Instytutu Ogrodnictwa, Państwowego Instytutu Badawczego.

Jak podaje Instytutu Ogrodnictwa, Państwowego Instytutu Badawczego, według danych Organizacji narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, w ciągu trzech lat liczba osób dotkniętych głodem wzrosła aż dwukrotnie. Trzy miliardy ludzi cierpi z powodu niedożywienia. Według Światowego Banku Żywności, 50 milionów ludzi doświadcza skrajnego głodu.

image
BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE

Bezpieczeństwo żywnościowe: Na którym miejscu w europejskim rankingu znajduje się Polska?

Problem ten spotęgowała rosyjska agresja na Ukrainę. Pojawiło się widmo globalnego kryzysu żywnościowego. Afryka, Azja czy kraje Bliskiego Wschodu pozyskują swoją żywność głównie z Ukrainy oraz Rosji. Nawet do 80% ogólnego zapotrzebowania na pszenicę.

Jak podają szacunki ONZ, aby zaspokoić potrzeby około 9,8 miliardowej populacji świata w roku 2050, rolnicy musieliby produkować, aż o 70% więcej żywności niż do tej pory.

Jak mają to zrobić w obliczu wycofywania kolejnych substancji czynnych?

Pestycydy są traktowane, jako największe zagrożenie, inne działalności rolnicze powodujące degradację środowiska to m.in. nieprawidłowa gospodarka ściekowa w obrębie gospodarstwa, emisja do powietrza substancji gazowych i pyłowych pochodzących z intensywnego chowu lub hodowli zwierząt oraz niewłaściwe postępowanie z odpadami. Negatywny wpływ na środowisko glebowe ma także uprawa mechaniczna, która redukuje zawartość materii organicznej w glebie oraz zmniejsza stabilność utrzymywania wody w glebie – mówi prof. dr hab. Stanisław Kaniszewski, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego.

Hydroponika – zmiana i nadzieja polskiego rolnictwa

Wysokie ceny energii, brak surowców czy rosnące koszty produkcji nawozów, uderzają bezpośrednio w polskie gospodarstwa. Jak wskazują eksperci z Instytutu Ogrodnictwa InHort Państwowego Instytutu Badawczego, nadzieją dla współczesnego rolnictwa może okazać się hydroponika. Innowacją w tej metodzie uprawiania roślin, jest możliwość robienia tego w systemie tzw. wertykalnym, czyli na kilku, a nawet kilkunastu poziomach, zarówno w szklarniach, jak i pomieszczeniach całkowicie zamkniętych.

W jaki sposób hydroponika może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa żywnościowego?

– Technologia upraw hydroponicznych umożliwia specjalizację jednego gatunku roślin bez potrzeby zmianowania, zapewniając jednocześnie stabilne i wysokie, dobrej jakości plony.

W uprawie wertykalnej plon z jednostki powierzchni jest kilkakrotnie wyższy. Ponadto są to technologie wodo-oszczędne, ponieważ pożywka może być stosowana w cyklu zamkniętym. Zużycie wody w tym systemie jest pięciokrotnie mniejsze w porównaniu do uprawy polowej — mówi dr hab. Bożena Matysiak.

W Polsce najczęściej hydroponika stosowna jest w uprawach szklarniowych pomidora i ogórka (ok. 1500 ha), a także w uprawie warzyw liściowych, ziół oraz w produkcji rozsad i roślin ozdobnych.

 

opr. na podstawie Instytut Ogrodnictwa, Państwowy Instytut Badawczy
inf. pras

envato.elements

22. maj 2024 10:33